Monedhë e personalizuar në nderë të kantautorit, Xhorxh Majkëll

Monedhë e personalizuar në nderë të kantautorit, Xhorxh Majkëll

Prodhuesi i monedhave në Britani, nderon kantautorin e ndjerë Xhorxh Majkëll, me një monedhë të personalizuar. Rojal Mint i Britanisë tha se monedha e re, e cila përshkruan Majkëllin duke mbajtur syzet e diellit, i bën homazh këngës solo të yllit të muzikës të vitit 1987 “Faith”. Monedha e re është shtesa më e fundit në serinë “Music Legends” të Rojal Mint, e cila më parë ka nderuar me monedha David Bouie, Elton John dhe Queen dhe do është në dispozicion për blerje. Majkëll, vdiq në ditën e Krishtlindjeve në vitin 2016 në moshën 53-vjeçare. Këngët e tij festive Uham! e vitit 1984 dhe “Last Christmas” siguruan vendin e parë në Krishtlindjeve, për herë të parë në listat muzikore në Mbretërinë e Bashkuar, 39 vjet pas publikimit të saj. /Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button