Moska anulon të gjitha eventet masive pas sulmit

Moska anulon të gjitha eventet masive pas sulmit

Kryebashkiaku i Moskës Sergey Sobyanin ka anuluar të gjitha eventet në shkallë të gjerë në kryeqytetin rus pas të shtënave në Crocus City Hall, një nga vendet më të mëdha muzikore jashtë qytetit.

Një grup personash të armatosur raportohet se ishin përgjegjës për shpërthimin e dhunës, pas së cilës nisi një zjarr i madh në ndërtesë.

Sobyanin e quajti incidentin një tragjedi të tmerrshme dhe u kërkoi moskovitëve të kuptonin vendimin e tij për të ndaluar të gjitha grumbullimet në fundjavë.

“U shpreh ngushëllimet e mia familjeve të atyre që u vranë. Kam urdhëruar të gjithë ndihmën e nevojshme për të prekurit”, shkroi ai në rrjetet sociale.

Pak detaje për të shtënat janë konfirmuar zyrtarisht deri më tani, përveçse ka pasur shumë viktima. Pamjet që qarkullojnë në internet tregojnë se agresorët ishin të armatosur me armë automatike dhe të veshur me veshje taktike.

Vendi ndodhet në Krasnogorsk, qytet satelit i Moskës që ndodhet në periferinë perëndimore të kryeqytetit. Është pjesë e rajonit të Moskës, afër tij, por jo pjesë e kryeqytetit.

LEXO EDHE:

Back to top button