Mund të rekomandojmë marrjen e dozës së tretë të vaksinës, tha Filipçe

Në varësi prej situatës, do të flasim për masa eventuale restriktive. Fillimisht për ata që nuk janë vaksinuar, kështu sot nga Gjevgjelia e komentoi gjendjen me Covid-19 ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe, shkruan Alsat. Filipçe tha se kriza mund të zgjas me vite, por që sipas tij me rëndësi është që nuk ka shtypje drejt institucioneve shëndetësore.

- Advertisements -

“Me rëndësi është që nuk ka presion ndaj spitaleve, as në ambulanca. Rreth 15 pacientë po trajtohen në Klinikën Infektive. Po e ndjekim me kujdes situatën edhe pse për momentin situata është e qetë, ka mundësi që ky trend i rritjes së rasteve të vazhdojë”, tha mes tjerash Filipçe.

Filipçe tha se po ndjekin rekomandimet e autoriteteve botërore shëndetësore në lidhje me procesin e vaksinimit dhe se është e mundur që në të ardhmen të rekomandohet marrja e dozës së tretë të vaksinës kundër Covid-19.

“Ndjekim rekomandimet në lidhje me vaksinimin, Një nga skenarët e mundshme është të ketë rekomandim për dozën e tretë të vaksinës, skenari tjetër i mundshëm është që kjo të kalojë në vaksinimin sezonal. Shihet se nuk do të ndalet trendi i paraqitjes së llojeve të reja të koronës, me gjasë varianti Delta nuk do të jetë varianti i fundit i këtij virusi”, pohoi Filipçe.

Ndryshe, në vendin tonë aktualisht ka 456 raste aktive me virusin korona. Që nga fillimi i pandemisë, në vendin tonë janë regjistruar gjithsej 156.299 raste, prej të cilëve 150.350 janë shëruar, kurse 5.493 kanë ndërruar jetë.

LEXO EDHE:

Back to top button