Musk pretendon se pajisja e kompanisë së tij Neuralink mund të kurojë verbërinë

Musk pretendon se pajisja e kompanisë së tij Neuralink mund të kurojë verbërinë

Elon Musk pretendon se kompania e tij Neuralink aktualisht është duke punuar në rikthimin e shikimit tek njerëzit e verbër.

Musk thotë se deri më tani kanë eksperimentuar me majmunët dhe se kanë arritur të kurojnë verbërinë tek ato kafshë.

Ai në platformën e tij “X/Twitter” ka deklaruar se bëhet fjalë për një implant të quajtur Blindsight.

Miliarderi njoftoi gjithashtu se, fillimisht, pajisja e re do të mundësojë “vizion me rezolucion të ulët, si grafika e vjetër e Nintendo”, por që në të ardhmen do të jetë në gjendje të tejkalojë shikimin normal njerëzor, raporton Euronews.

“Asnjë majmun i vetëm me një pajisje Neuralink nuk ka ngordhur”, shtoi Musk.

Kompania tashmë ka prezantuar çipin Telepathy, i cili i lejon përdoruesit të kontrollojnë një kompjuter përmes mendimit. Të enjten, lajmi u përhap në mbarë botën se një subjekt testues, një tetraplegjik, mund të luante shah me një kompjuter vetëm falë mendimeve të tij.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave dha “dritën jeshile” për testimin njerëzor të çipit në maj të vitit të kaluar.

Procedura përfshin futjen e 64 fijeve fleksibël në pjesën e trurit që kontrollon qëllimin e lëvizjes. Ata nuk janë as aq të hollë sa transplantimi i çipit duhet të bëhet nga një robot.

Këto fije lejojnë që implanti të regjistrojë dhe të transmetojë sinjalet e trurit tek aplikacioni, i cili më pas deshifron qëllimin e personit.

Implanti mundësohet nga një bateri që mund të karikohet me valë.

LEXO EDHE:

Back to top button