“NATO më e bashkuar se kurrë”, thotë Biden

“NATO më e bashkuar se kurrë”, thotë Biden

Presidenti amerikan, Joe Biden ka këmbëngulur se NATO është “më e fortë, më e madhe dhe më e bashkuar se kurrë” teksa shënoi përvjetorin e dytë të luftës në Ukrainë.

“Koalicioni i paprecedentë global prej 50 vendesh në mbështetje të Ukrainës, i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, mbetet i përkushtuar për të ofruar ndihmë kritike për Ukrainën dhe për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse për agresionin e saj”, tha ai.

“Populli amerikan dhe njerëzit në mbarë botën e kuptojnë se aksionet e kësaj lufte shtrihen shumë përtej Ukrainës”, shkruan SkyNews.

Komentet e tij vijnë në sfondin e pakësimit të mbështetjes së ShBA-së për Ukrainën, ndërsa ajo përpiqet të marrë një projekt-ligj ndihme përmes Kongresit.

Analistët kanë shprehur gjithashtu frikën se të shohësh përsëri Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë do të rrezikonte përfshirjen e Amerikës në NATO.

LEXO EDHE:

Back to top button