Nigeri, forcat e sigurisë arrestuan 40 pjesëtarë të një bande të armatosur

Forcat nigeriane të sigurisë kanë arrestuar 40 pjesëtarë të një bande të armatosur në shtetin verilindor Adamawa, ku edhe grupi terrorist Boko Haram është i pranishëm.

Duke folur për shtypin lokal, komisioneri policor i shtetit Adamawa, Aliyu Adamu tha se operacionet kundër bandave janë kryer në pjesë të ndryshme të shtetit. Tetë armë, një sasi e madhe e municioneve dhe para po ashtu janë sekuestruar.

Një konflikt që filloi në vitin 2008 midis barinjve dhe fermerëve u përshkallëzua në rrëmbime dhe grabitje të përhapura në të gjithë vendin.

Vitin e kaluar, më shumë se 3.000 persona humbën jetën për shkak të përplasjeve të armatosura midis bandave të ndryshme.

LEXO EDHE:

Back to top button