Një Barcelonë që nuk është parë në gati 20 vite

Me një vrull para përfundimit të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, Barcelona fitoi fazën eliminatore me fitoren 2-1 ndaj Portos, por skuadra e drejtuar nga trajneri Çavi Hernandez befasoi shumë tifozë të klubit të famshëm katalanas.

Çavi nga minuta e parë futi në fushë kundër Portos skuadrën e mëposhtme: Pena – Kounde, Arauho, Martinez, Kanselo – De Jong, Güundogan, Pedri – Rafinja, Levandovski, Zhoao Feliks.

Me pak fjalë, nuk kishte asnjë katalanas në ekip apo një lojtar të lindur në shkollën e futbollit La Masia të Barcelonës. Ndodhi diçka që ishte praktikisht e paimagjinueshme deri dje. Hera e fundit që Barça luajti pa lojtarë katalanas në formacionin startues ishte më 23 prill 2002, kur blaugranasit filluan ndeshjen kundër Real Madridit në formacionin e mëposhtëm: Bonano – Reiziger, Abelardo, Frank de Bur, Mota – Roçembak, Koko, Luis Enrike – Overmars, Klajvert, Saviola.

Sa i përket mungesës së lojtarëve nga shkolla e famshme La Masia, deri dje kishte ndodhur dy herë që nga viti 2002 – herën e parë më 6 prill të atij viti kur një skuadër e ngjashme me atë kundër Realit luajti kundër Athletic Bilbaos, me shtimin që ishin Kristanval dhe Rivalda në vend të De Burit dhe Klajvert, dhe herën e dytë më 17 prill 2018 kur Barcelona luajti kundër Selta dhe filloi me këtë formacion: Ter Stegen – Semedo, Xherri Mina, Vermaelen, Dinj – Gomes, Paulinjo, Koutinjo, Denis Suarez – Alkaser dhe Dembele.

LEXO EDHE:

Back to top button