Një burrë australian dhe qeni i tij mbijetuan tre muaj në oqean: Ai hëngri peshk dhe piu ujë shiu

Një burrë australian dhe qeni i tij mbijetuan tre muaj në oqean: Ai hëngri peshk dhe piu ujë shiu

Detari australian Tim Shaddock , i cili kaloi tre muaj në Paqësor duke mbijetuar me peshk të papërpunuar dhe ujë shiu, tani është “i qëndrueshëm dhe shumë mirë”, tha një mjek që ishte pjesë e ekipit që shpëtoi marinarin dhe qenin.

Shaddock, një burrë 51-vjeçar nga Sydney, dhe qeni i tij Bella u larguan nga Meksika për në Polinezinë Franceze në prill. Megjithatë, disa javë më vonë një stuhi dëmtoi anijen e tyre.

Tim dhe qeni u shpëtuan nga një varkë peshkimi këtë javë pasi u pikasën nga një helikopter. Një mjek, pas shpëtimit, tha për “9News” të Australisë se Shaddock kishte “shenja normale jetësore”.

Shaddock filloi udhëtimin e tij prej më shumë se 6000 kilometrash nga qyteti meksikan La Paz. Por ai humbi shpejt në det pasi moti i keq shkatërroi pajisjen elektronike të anijes së tij. Për shkak të kësaj, ai dhe qeni i tij Bella mbetën duke lundruar në Paqësor.

Kur e gjetën më në fund në brigjet e Meksikës muaj më vonë, Tim ishte shumë më i hollë dhe me mjekër të gjatë.

“Kam kaluar një situatë shumë të vështirë në det”, tha ai në një video të siguruar nga “9News”. “Kam nevojë vetëm për pushim dhe ushqim të mirë, sepse kam qenë vetëm në det për një kohë të gjatë”. Përndryshe, jam mirë me shëndet. “Unë kam ilaçe shumë të mira, ata kujdesen shumë për mua,” tha Shaddock, duke shtuar se pajisjet e peshkimit e ndihmuan atë të mbijetonte. Ai arriti të shmangë djegiet duke u strehuar nën tendën e anijes së tij.

Një mjek specialist tha se Tim do ta fillojë shërimin duke i dhënë në fillim porcione të vogla ushqimi.

Profesori Mike Tipton, një ekspert për mbijetesën në oqean, thotë se fati ishte vetëm një pjesë e historisë së pabesueshme të marinarit dhe qenit.

“Është një kombinim i fatit dhe aftësisë,” tha ai për Weekend Today.

“Dhe gjithashtu duke ditur për shembull, siç bëri Tim, se gjatë vapës së ditës duhet të mbroni veten sepse gjëja e fundit që dëshironi kur jeni në rrezik është të dehidratoheni dhe të djersiteni.”

Mediat australiane e krahasuan historinë e tij me filmin hollivudian “Cast Away” me protagonist Tom Hanks , ku një burrë mbetet vetëm në një ishull pas një aksidenti.

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button