Një dhëmb mastodon i gjetur në një plazh në Kaliforni

Një dhëmb mastodon i gjetur në një plazh në Kaliforni

Një grua duke ecur përgjatë plazhit në Kaliforni gjeti një dhëmb të gjatë mastodon.

Megjithatë, pas zbulimit, fosili u mbulua me rërë dhe pas një apeli në rrjetet sociale, ai u rizbulua dhe më pas iu dhurua muzeut në Santa Cruz.

Jennifer Schuh ishte duke ecur në plazh në Santa Cruz County, Kaliforni, gjatë festës së të hënës dhe vuri re diçka të pazakontë që dilte nga rëra, raporton Guardian. Kur e hodhi nga afër objektin, doli në përfundimin se ishte një mbetje e fosilizuar 30 centimetra e një kafshe të lashtë dhe pasi publikoi fotot në Facebook, iu konfirmua se ishte dhëmbi i një kafshe të zhdukur. – një mastodon i Paqësorit, një paraardhës i elefantit.

Përgjigja në Facebook erdhi nga Wayne Thompson, këshilltar i koleksioneve paleontologjike në Muzeun e Historisë Natyrore Santa Cruz.

– Ky është një zbulim jashtëzakonisht i rëndësishëm – shkroi Thompson dhe ftoi Schuh të shkonin së bashku në plazh, por kur arritën në vendin ku u gjet dhëmbi, ai ishte zhdukur.

Thompson bëri një apel përmes rrjeteve sociale dhe kërkoi ndihmë për gjetjen e këtij artifakti dhe lutja e tij ishte në faqet e para të mediave botërore.

Të martën e kaluar, Jim Smith nga Aptos aty pranë telefonoi muzeun dhe tha se mund të kishte gjetur objektin e kërkuar.

– U emocionova kur iu përgjigja asaj telefonate. Jim na tha se gjatë një prej vrapimeve të tij të rregullta përgjatë plazhit ai hasi në një dhëmb mastodon, por ai nuk ishte i sigurt se çfarë kishte gjetur derisa pa një foto të dhëmbit në lajme – tha Liz Broughton, menaxhere në Natural. Muzeu Historik.

Smith ia dhuroi fosilin muzeut, ku do të ekspozohet nga e premtja deri të dielën, por mosha e dhëmbit ende nuk është përcaktuar saktësisht. Një blog muzeu raportoi se mastodonët bredhin në Kaliforni midis 5 milion dhe 10,000 vjet më parë.

LEXO EDHE:

Back to top button