Një diamant i zi 555,55 karatësh që besohet se vjen nga hapësira është në shitje

Një diamant i zi 555,55 karatësh që besohet se vjen nga hapësira është në shitje

Diamanti i zi 555,55 karatësh që vjen me të vërtetë jashtë kësaj bote është zbuluar nga shtëpia e ankandit Sotheby’s Dubai.

Perlë e rrallë, të cilën Sotheby’s e ka quajtur “Enigma”, besohet të ketë ardhur nga hapësira – ose e krijuar nga një përplasje meteorike ose nga një asteroid “mbajtës diamanti” që u përplas me Tokën.

Një diamant i zi me fytyrë natyrale i kësaj madhësie është një “dukuri jashtëzakonisht e rrallë”, sipas Sotheby’s, i cili pret që ai të shitet deri në 6.8 milionë dollarë kur të dalë në shitje në muajin shkurt në Londër, pasi të ekspozohet në Dubai dhe Los Angelos, raporton cnn.

Diamantet e zeza, të njohur edhe si diamantet Carbonado, mund të datohen midis 2.6 dhe 3.8 miliardë vjet më parë dhe kanë sasi gjurmë të azotit dhe hidrogjenit – elementë që gjenden në hapësirën ndëryjore. Ato përmbajnë gjithashtu osbornit, një mineral i pranishëm në meteorite.

Nikita Binani, specialiste e bizhuterive në Sotheby’s në Londër, e quajti diamantin “një fenomen të vërtetë natyror”.

“Shitja e tij përfaqëson një mundësi një herë në jetë për të përvetësuar një nga mrekullitë më të rralla kozmike miliarda vjeçare të njohura për njerëzimin”, tha ajo në një deklaratë për shtyp.

Forma e diamantit është frymëzuar nga simboli i palmës së Lindjes së Mesme të Hamsa, një shenjë mbrojtjeje, që do të thotë pesë në arabisht. Sipas drejtuesit të ankandit, tema e pesë shkon në të gjithë gurin. Përveç 555,55 karatëve të tij, ai gjithashtu përmban saktësisht 55 aspekte ose fytyra.

Diamantet e zeza janë shitur në të kaluarën me çmime që tejkalojnë 13,600 dollarë për karat. Diamanti do të jetë i hapur për ofertë online nga 3 deri më 9 shkurt dhe shtëpia e ankandeve tha se do të pranojë kriptomonedhën si pagesë.

Lëvizja pason shitjen e një diamanti 101 karatësh, të quajtur “The Key 10138”, i cili u bë xhevahiri më i shtrenjtë i blerë ndonjëherë me kriptovaluta kur u shit vitin e kaluar, sipas Sotheby’s.

Guri i çmuar në formë dardhe u shit për 12.3 milionë dollarë, pasi drejtuesi i ankandit njoftoi se po pranonte oferta në bitcoin dhe ethereum, përveç formave tradicionale të pagesës. Sotheby’s nuk do të zbulonte se cila nga dy kriptovalutat ishte përdorur për të bërë blerjen.

Një numër i shtëpive të ankandeve kanë filluar të mirëpresin kriptovalutat për artikujt me bileta të mëdha, të cilat kanë përfshirë piktura dhe NFT – tokenat e mbështetur nga zinxhiri bllok që përdoren gjithnjë e më shumë për të transferuar pronësinë e veprave të artit dixhital dhe koleksioneve.

LEXO EDHE:

Back to top button