Një kryevepër e Van Gogut u shit për më shumë se 4.5 milionë euro

Një kryevepër e Van Gogut u shit për më shumë se 4.5 milionë euro

Artisti holandez Vincent van Gogh ” Portreti i një gruaje fshatare me kapele të bardhë ” është shitur në panairin vjetor të artit dhe antikave TEFAF në Mastriht për më shumë se 4.5 milionë euro.

Piktura është nxjerrë në shitje nga galeria amerikane MS Rau e New Orleans, ndërsa pronari i ri, i cili ka paguar 4.57 milionë euro, është një person privat që ka një muze jashtë Europës, por identiteti i tij nuk dihet ende.

Kanavacja, me përmasa 63 x 48 cm, është pikturuar rreth vitit 1884, kur artisti jetonte në Nuenen, fshat në të cilin ndodhej shtëpia e familjes së tij, ku arriti të krijonte një atmosferë të favorshme për punë dhe kjo periudhë konsiderohet një pikë kthese. në punën e tij.

Portret na selanka/ Vincent van Gogh / Foto: Akg-images / akg-images / Profimedia

Më herët, më 6 shkurt, u bë e ditur se në panairin TEFAF do të dalë në shitje “Portreti i një fshatareje me kapele të bardhë”. Autenticiteti i kësaj pikture është konfirmuar nga Muzeu Van Gogh në Amsterdam, sipas faqes së internetit të Galerisë MS Rau.

Veprat e Van Gogh zakonisht marrin çmime të larta.

Për shembull, në vitin 2021, bojëra uji e këtij piktori u shit në një ankand në Nju Jork për më shumë se 31 milionë euro . Në të njëjtin vit, një tjetër pikturë e tij u shit në ankand për 13 milionë euro . Ai i referohej një pikture të paekspozuar kurrë më parë të Van Gogh-ut të pikturuar në Paris në pranverën e vitit 1887, Scene de Rue a Montmartre .

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button