Një kuzhinier italian zbulon: Kur të kriposim ujë për të gatuar makarona?

Nëse mendonit se ishte krejtësisht e parëndësishme kur të kriposni ujin në të cilin zieni makaronat - atëherë e keni gabim. Ka disa arsye pse është e rëndësishme që uji të kriposet në kohën e duhur

Makaronat zakonisht janë zgjedhja jonë për një vakt kur nuk kemi shumë kohë për të gatuar ose kur duam të hamë diçka vërtet kremoze, të ngopshme dhe të shijshme. Përgatitja e thjeshtë e makaronave zbret në dy hapa – zierja dhe shtimi i salcës ose diçka tjetër.

Megjithatë, ekziston një hap të cilit duhet t’i kushtoni vëmendje nëse dëshironi që makaronat tuaja të dalin gjithmonë siç duhet – kriposni ujin. Ndërsa disa besojnë se ujin e ftohtë duhet t’i shtohet në fillim, të tjerë kur uji vlon, të tjerë pak para se t’i vendosni makaronat në tenxhere, disa thonë në të njëjtën kohë me makaronat ose kur janë gjysmë të ziera.

Përgjigjen e pyetjes se kur duhet shtuar kripë në ujë gjatë gatimit të makaronave e ka dhënë eksperti i makaronave Lorenzo Boni, kryekuzhinier i Barilla Americas.

“Koha e përsosur për të kripur ujin është kur është duke vluar, pikërisht përpara se të shtoni makaronat”, thotë Bonnie.

Ai shtoi se koha është çelësi për marrjen e makaronave të shijshme dhe thotë se shtimi i kripës shumë shpejt – për shembull, kur uji është ende i ftohtë apo edhe i vakët – mund të ngadalësojë procesin e zierjes. Shtimi i kripës shumë shpejt mund të shkaktojë probleme edhe më të mëdha: “Të lini ujin me kripë të ziejë shumë përpara se të gatuani makaronat, mund ta bëjë gjellën tuaj shumë të kripur”.

Ai shton se kripa forcon strukturën e makaronave dhe beson se kripa i pengon makaronat të ngjiten, kështu që është thelbësore që këta dy përbërës të kalojnë mjaft kohë së bashku në tenxhere.

“Nga pikëpamja e kuzhinës, pak kripë do të përmirësojë shijen natyrale të makaronave. Mendoni se si një majë kripë e gjallëron shijen e një biskote. Është një parim shumë i ngjashëm”, thotë Bonnie.

Për kuzhinierët e shtëpisë që kërkojnë të kenë raportin e duhur të makaronave me ujë, Bonnie rekomandon fillimin me katër litra ujë për kilogram makarona të thata. Më pas shtoni një lugë çaji kripë në çdo litër ujë. Nëse jeni duke vëzhguar marrjen e kripës dhe shqetësoheni për shtimin e lugëve shtesë të kripës në ujin e makaronave, duhet të dini se në fakt shumë pak hyn në vetë makaronat.

“Kripa tretet plotësisht në ujë. “Shumica e kripës hidhet kur makaronat kullohen, kështu që makaronat në fakt do të thithin vetëm një sasi të vogël të kripës që është në ujë,” thotë Boni.

Herën tjetër që të keni makarona për drekë ose darkë, mbani mend – për një kilogram makarona, zieni katër litra ujë dhe shtoni katër lugë çaji kripë pak para se të shtoni makaronat që dëshironi.

LEXO EDHE:

Back to top button