Një monedhë angleze e prerë 70 vjet para zbulimit të Amerikës u gjet në Kanada

Zbulimi i monedhës së arit në bregun jugor të Newfoundland në Kanada mund të sfidojë narrativën historike të kontaktit të parë evropian në rajon, pasi mbërritja e parë evropiane në atë ishull ndodhi të paktën 70 vjet pas prerjes së monedhës.

Në një deklaratë për shtyp të lëshuar javën e kaluar, qeveria e Newfoundland dhe Labrador tha se monedha angleze u gjet këtë verë nga Edward Hayes, një historian lokal, i cili raportoi gjetjen tek autoritetet lokale sipas Aktit të Trashëgimisë. Monedha 600-vjeçare i paraprin kontaktit të parë të dokumentuar të Evropës me Amerikën e Veriut.

Pas konsultimit me Paul Berry, ish kurator i Muzeut të Monedhave të Bankës së Kanadasë, u përcaktua se monedha është e periudhës së Henry VI dhe ishte prerë në Londër midis 1422 dhe 1427. Monedha do të kushtonte 61 dollarë sot.

Përpara këtij zbulimi, një monedhë e prerë në vitet 1490 që u gjet në vitin 2021 në vendin e Plantacionit Cupid’s Cove mendohej të ishte monedha më e vjetër angleze e gjetur në Kanada.

Meqenëse Barry beson se monedha ka të ngjarë të ishte jashtë qarkullimit kur humbi, ka shumë spekulime se si saktësisht monedha arriti në Newfoundland dhe Labrador. Vendndodhja e saktë ku u zbulua po mbahet sekret për të mos inkurajuar gjuetarët e thesarit.

Në një intervistë për CBC, arkeologu Jamie Brake thotë se pasi të përfundojnë testet, monedha do të ekspozohet publikisht në muzeun The Rooms në kryeqytetin provincial të Saint John.

Historitë e ardhjes së vikingëve përmbahen në sagat islandeze, duke përfshirë vizitat e Leif Eriksson më shumë se 1000 vjet më parë dhe dëshmi arkeologjike të një vendbanimi norvegjez të gjetur në L’Anse au Meadows, i cili u shpall një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në 1978.

Raporte të tjera të pakonfirmuara të kontaktit evropian përfshijnë histori nga ishujt e Kanalit Anglez të një anijeje që në fund të shekullit të 15-të u largua nga kursi në një tokë të çuditshme “plot me peshq”.

Në 1583, Newfoundland u bë zotërimi i parë i Anglisë në Amerikën e Veriut dhe krijimi i peshkimit në bregun e jashtëm të ishullit i mohoi popullatës vendase aksesin në burimet ushqimore.

“Për disa kohë ka pasur disa njohuri për praninë e Evropës para shekullit të 16-të, duke përjashtuar vikingët. “Mundësia e pushtimit para shekullit të 16-të do të ishte një zbulim i jashtëzakonshëm”, tha arkeologu Brake.

LEXO EDHE:

Back to top button