Një nga qytetet më të mëdha në botë po fundoset

E vendosur në bregun veriperëndimor të Java në grykëderdhjen e lumit Chiliwung, Xhakarta është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Indonezisë. Pothuajse 11 milionë njerëz jetojnë në të, dhe nëse përfshijmë zonën përreth, deri në 30 milionë njerëz. Në total, vendi ka 276 milionë banorë të vendosur në më shumë se 17,000 ishuj

Xhakarta po fundoset. Rreth 40 për qind e sipërfaqes së qytetit është tashmë nën nivelin e detit, raporton Forbes. Për këtë arsye, qeveria indoneziane planifikon të zhvendosë kryeqytetin në Nusantara, një qytet i ri që shfaqet në bregun lindor të ishullit Borneo, deri në 870 kilometra në veri të Xhakartës.

Ndërtimi i kryeqytetit të ri do të kushtojë rreth 35 miliardë dollarë dhe do të përfundojë në vitin 2045. Më pas aty do të zhvendosen institucione të shumta shtetërore dhe rreth 6000 nëpunës civilë. Politikanët pretendojnë se deri në vitin 2045, Nusantara do të jetë një “metropol i gjelbër” i fuqizuar tërësisht nga burimet e rinovueshme të energjisë.

Edhe pse punimet kanë nisur prej dy vitesh, ende nuk është plotësisht e qartë se si do të financohet ndërtimi i kryeqytetit të ri. Qeveria indoneziane është zotuar të sigurojë vetëm 20 për qind të totalit, ndërsa punon për të gjetur burime të tjera financimi.

Nuk është ideja e parë e tillë në botë

Ideja indoneziane nuk është e para e këtij lloji në botë. Brazili e kishte zhvendosur tashmë kryeqytetin e tij nga Rio de Zhaneiro në Brasilia në vitin 1960, ndërsa Abuja zëvendësoi Lagosin si kryeqytet i Nigerisë në 1991.

Megjithatë, vendimi i Indonezisë është i pari i bazuar në krizën klimatike. Rritja e nivelit të detit në vitet e fundit e ka bërë Xhakartën qytetin që fundoset më shpejt në botë, duke bërë që autoritetet indoneziane të shqyrtojnë alternativa.

Për shkak të pompimit të tepërt të ujërave nëntokësore, qyteti po fundoset rreth gjashtë centimetra në vit, dhe 40 për qind e qytetit tashmë është nën nivelin e detit. Ambientalistët paralajmërojnë se një e treta e Xhakartës mund të jetë nën ujë deri në vitin 2050 nëse diçka nuk ndryshon së shpejti.

Si filloi gjithçka?

Në gusht 2019, presidenti indonezian Joko Widodo miratoi një plan për të zhvendosur kryeqytetin nga Xhakarta në qytetin e ri të Nusantara.

Vendndodhja u zgjodh për shkak të afërsisë me detin dhe faktit se ka relativisht pak rrezik për tërmete, cunami dhe shpërthime vullkanike në këtë zonë.

Zgjedhja e Nusantara thuhet se pasqyron vizionin gjeopolitik të Presidentit Widodo dhe kujton thelbin e veçantë të Indonezisë. Emri Nusantara fjalë për fjalë do të thotë ishuj të jashtëm.

I konsideruar si një nga ishujt më të mëdhenj në botë dhe shtëpia e Nusantara-s, Borneo është i njohur për pyjet e tij të shiut 140 milionë-vjeçarë, shtëpia e specieve vendase të rrezikuara, duke përfshirë orangutanin Bornean.

Rreth tre të katërtat e ishullit është territori i Indonezisë, dhe pjesa tjetër i përket Malajzisë dhe Bruneit. Rreth 23 milionë njerëz jetojnë në Borneo në tërësi.

Mijëra punëtorë në kantieret e ndërtimit

Ndërtimi i kryeqytetit të ri të Indonezisë filloi në verën e vitit 2022. Në fillim, rreth 100,000 punëtorë punonin në kantieret e ndërtimit, dhe tani ka rreth 200,000.

Sipas informacioneve në faqen e këtij projekti madhor, kryeqyteti i ri do të strehojë fillimisht rreth gjysmë milioni njerëz.

Deri në fund të kësaj dekade, ata planifikojnë të ndërtojnë një central diellor 50 megavat në qytet dhe të përdorin vetëm automjete elektrike.

Në projekt po marrin pjesë disa njerëz me famë botërore. Midis tyre janë ish-kryeministri britanik Tony Blair dhe princi i Abu Dhabit Mohammed bin Zayed Al Nahyan, të cilët janë anëtarë të bordit të ndërtimit të Nusantara.

Në tetor, Instituti Tony Blair nënshkroi një marrëveshje dhe u angazhua për të ndërtuar një qendër kërkimore në kryeqytetin e ri të Indonezisë.

LEXO EDHE:

Back to top button