Një tërmet me magnitudë 6.0 godet Japoninë

Një tërmet me magnitudë 6.0 godet Japoninë

Një tërmet me magnitudë 6.0 goditi provincën Ishikawa të Japonisë herët të hënën.

Tërmeti ndodhi në orën 6:31 të mëngjesit (21:31 GMT të dielën) në qytetin Suzu në bregun verilindor të Gadishullit Noto, sipas Agjencisë Meteorologjike të Japonisë.

Gadishulli i Notos u godit nga një tërmet me magnitudë 7.6 në ditën e Vitit të Ri, i cili vrau 260 njerëz. Më shumë se 3,000 njerëz ende jetojnë në strehimoret e evakuimit.

Lëkundjet e reja u regjistruan në një thellësi prej 10 kilometrash (6.21 milje) dhe nuk shkaktuan paralajmërim për cunami.

Të paktën pesë shtëpi u dëmtuan në qytetin historik Wajima, raportoi Kyodo News me bazë në Tokio.

Deri më tani nuk raportohet për të vdekur apo të lënduar.

Lëkundjet u ndjenë në të gjithë Ishikawa dhe në provincat fqinje duke përfshirë Fukui dhe Niigata. Në rajon vazhdojnë të raportohen pasgoditje.

LEXO EDHE:

Back to top button