Një truk i thjeshtë që do t’ju ndihmojë të hiqni qafe varësinë nga celulari

Një truk i thjeshtë që do t'ju ndihmojë të hiqni qafe varësinë nga celulari

Çdo ditë kur kthehesh nga puna në shtëpi, merr telefonin dhe fillon të “lëvizësh” në kërkim të përmbajtjeve që do të të pushtojnë vëmendjen, ndaj kalojnë disa orë në çast. A ju duket e njohur kjo situatë? Bëhet fjalë për varësinë ndaj celularëve. Janë bërë shumë studime për këtë temë.

Në përgjithësi, besohet se varësia ndaj telefonave celularë është një problem i zakonshëm i popullsisë moderne botërore. Çfarë duhet të bëni për të hequr qafe këtë zakon të keq? Së fundmi, një artist japonez ndau një truk shumë të zgjuar dhe një personalizim jashtëzakonisht të thjeshtë që mund ta bëjë telefonin tuaj të mërzitshëm në një kohë të shkurtër – vetëm duke ndryshuar ngjyrën e ekranit.

Artisti japonez Etsuko Ichihara ka shpërndarë një postim në rrjetin social “X” që është parë nga më shumë se 1.2 milionë njerëz në një kohë të shkurtër. Shumë përdorues janë të befasuar nga efekti pozitiv pasi kanë testuar këtë truk në dukje të thjeshtë:

– Me të vërtetë funksionon!
-Shumë interesante! Fotografitë dhe kamera do të konvertohen gjithashtu në bardh e zi.

Etsuko Ichihara zbuloi se ideja për këtë truk të thjeshtë erdhi nga një mik i cili tha se telefonat inteligjentë do të vazhdojnë të stimulojnë trurin tonë për të prodhuar sasi të mëdha dopamine, një neurotransmetues që çon në një efekt varësie. Sapo ekrani të ndryshojë në një nuancë bardh e zi, stimulimi vizual i trurit do të ulet, duke i bërë mediat sociale të duken më pak interesante dhe relativisht të mërzitshme.

Nëse dëshironi ta provoni, thjesht shkoni te Cilësimet në iPhone: Cilësimet > Aksesueshmëria > Ndihma vizuale > Ekrani i ekranit dhe Madhësia e tekstit > Filtri i ngjyrave.

Përdoruesit e telefonit Android mund të rregullojnë drejtpërdrejt modalitetin e gjumit (modaliteti i gjumit) ose të shkojnë te menyja: Cilësimet – Mjetet e aksesueshmërisë > Ngjyra dhe dinamika – dhe të aktivizojnë funksionin “Korrigjimi i ngjyrave”, më pas të zgjedhin opsionin “Tonet gri”.

LEXO EDHE:

Back to top button