Nuk ju pëlqen kafeja e zezë dhe sheqeri ju shëndoshë: Me çfarë ta ëmbëlsoni kafenë?

Megjithëse kafeja ofron disa përfitime të rëndësishme shëndetësore, duke përfshirë faktin se mund të ndihmojë në humbjen e peshës, shtimi i përbërësve të gabuar në përzierje mund t'i mohojë këto përfitime dhe të ketë një efekt negativ në shëndetin tuaj.

Për shembull, duke shtuar rregullisht shumë sheqer dhe shurupe me aromë mund ta vështirësojë humbjen e peshës, gjë që mund të jetë një problem i vërtetë për ata që duan një ëmbëlsirë. Për fat të mirë, ka shumë alternativa të shëndetshme për sheqerin e rafinuar.

Shumica e ekspertëve të shëndetit do të pajtohen se konsumimi i kafesë së zezë është alternativa më e mirë për shëndetin tuaj. Nëse vërtet nuk e shijoni shijen e kafesë pa sheqer, në vend që të shtoni sheqer të rafinuar në filxhanin tuaj, nutricionistët rekomandojnë të provoni sheqer frutash murgu.

Sheqeri i frutave të murgut është një alternativë e shkëlqyer për kremin dhe sheqerin për ëmbëlsim. Përveç shtimit të një doze të mirë ëmbëlsie natyrale, është gjithashtu i pasur me antioksidantë, kështu që jo vetëm po shmangni përbërësit inflamatorë në kremrat ose sheqerin e përpunuar, por gjithashtu po i jepni trupit tuaj lëndë ushqyese anti-inflamatore.

Ky frut është në fakt një pjepër i vogël subtropikal që rritet në malet e largëta të Kinës Jugore, ku njihet si 罗汉果 (luohan guo). Klasifikohet si Siraitia grosvenorii, në anglisht quhet fruta murgu dhe në rusisht quhet arhat nga fjala sanskrite arhat.

Fruti i murgut përmban antioksidantë natyralë, të tillë si mogroside, i cili është zbuluar se ka veti anti-inflamatore dhe antikancerogjene. Këto komponime mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër stresit oksidativ dhe mbështesin shëndetin e përgjithshëm.

Një nga përfitimet kryesore të këtij ëmbëlsuesi frutash është se nuk përmban kalori. Kjo e bën atë një zgjedhje të shkëlqyer për ata që janë duke vëzhguar marrjen e kalorive ose duke u përpjekur të kontrollojnë peshën e tyre.

LEXO EDHE:

Back to top button