OBSH shpreson që COVID-19 të mos jetë më emergjencë shëndetësore globale vitin e ardhshëm

OBSH shpreson që COVID-19 të mos jetë më emergjencë shëndetësore globale vitin e ardhshëm

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të mërkurën se shpreson që COVID-19 të mos jetë më një emergjencë shëndetësore globale në një moment të vitit të ardhshëm.

Në një konferencë shtypi në Gjenevë, drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se viti i kaluar ka qenë një tjetër sfidues për shëndetin e njerëzve në botë.

“Një vit më parë, omicron sapo ishte identifikuar dhe kishte filluar të ngrihej”, tha Tedros.

COVID-19 vrau 50.000 njerëz çdo javë në atë kohë, ndërsa më pak se 10.000 njerëz humbën jetën javën e kaluar.

“Kjo është ende 10.000 shumë – dhe ka ende shumë që të gjitha vendet mund të bëjnë për të shpëtuar jetë – por ne kemi bërë një rrugë të gjatë,” tha Tedros.

“Ne shpresojmë që në një moment vitin e ardhshëm, do të jemi në gjendje të themi se COVID-19 nuk është më një emergjencë shëndetësore globale,” shtoi ai.

Në fund të janarit 2020, OBSH e shpalli COVID-19 një emergjencë të shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar – niveli më i lartë i alarmit sipas ligjit ndërkombëtar.

Në atë kohë, më pak se 100 raste dhe asnjë vdekje nuk u raportuan jashtë Kinës.

“Ne vazhdojmë t’i bëjmë thirrje Kinës që të ndajë të dhënat dhe të kryejë studimet që kemi kërkuar për të kuptuar më mirë origjinën e këtij virusi,” tha Tedros.

“Siç e kam thënë shumë herë, të gjitha hipotezat mbeten në tryezë”, shtoi ai.

Zyrtarët e OBSH-së thanë se nevojitet më shumë vaksinim për të luftuar COVID-19, por në Kinë, ku ka pasur një rritje, vetëm rreth 60% e popullsisë është goditur.

Që kur u bënë të njohura rastet e para, OBSH ka pasur më shumë se 645 milionë raste të konfirmuara, pothuajse 6.64 milionë vdekje dhe mbi 13 miliardë vaksina të administruara kundër sëmundjes, e cila u raportua për herë të parë në Kinë në fund të vitit 2019.

“Kriteret për shpalljen e përfundimit të emergjencës do të jenë ndër temat e bisedës kur Komiteti i Emergjencave të mblidhet në janar. Sigurisht, ky virus nuk do të largohet. Është këtu për të qëndruar dhe të gjitha vendet do të duhet të mësojnë ta menaxhojnë atë së bashku me sëmundjet e tjera të frymëmarrjes, duke përfshirë gripin dhe RSV, që të dyja tani qarkullojnë intensivisht në shumë vende,” tha shefi i OBSH-së.

Ai tha se vetëm një në pesë persona në vendet me të ardhura të ulëta ishte vaksinuar.

“Qasja në diagnostikimin dhe trajtimet për shpëtimin e jetës për COVID-19 mbetet në mënyrë të papranueshme e papërballueshme dhe e pabarabartë,” tha Tedros./AA

LEXO EDHE:

Back to top button