OKB u kërkon palëve ta parandalojnë përshkallëzimin e tensioneve në kufirin Izrael-Liban

OKB u kërkon palëve ta parandalojnë përshkallëzimin e tensioneve në kufirin Izrael-Liban

Forca e Përkohshme e OKB-së në Libani (UNIFIL) të dielën u bëri thirrje palëve në konflikt të ushtrojnë përmbajtje për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve në kufirin Liban-Izrael.

“Ne i nxisim të gjithëve të ushtrojnë përmbajtje dhe të përdorin mekanizmat e komunikimit dhe koordinimit të UNIFIL për të de-përshkallëzuar për të parandaluar një përkeqësim të shpejtë të situatës së sigurisë,” tha forca e OKB-së në X.

UNIFIL tha se është në kontakt me autoritetet në të dyja palët, në të gjitha nivelet, “për të kontrolluar situatën dhe për të shmangur një përshkallëzim më serioz”. “Paqeruajtësit tanë mbeten në pozicionet dhe detyrat e tyre. Ata vazhdojnë të punojnë, disa nga strehimoret për shkak të sigurisë së tyre,” shtoi ai.

Ushtria izraelite konfirmoi të dielën sulmin e saj me artileri brenda Libanit si përgjigje ndaj një incidenti të gjuajtjes me raketa.Izraeli bombardoi kodrat Kafar Shuba dhe qytetin al-Mari në Libanin jugor pas një sulmi me mortaja, sipas një reporteri të Anadolu.

Hezbollahu i Libanit mori të dielën përgjegjësinë për shënjestrimin e tre posteve izraelite në zonën e Fermave Shebaa.Nuk ka pasur asnjë koment nga autoritetet libaneze për incidentin. Hamasi nisi operacionin Al-Aksa Flood të shtunën dhe tha se sulmi i befasishëm ishte në përgjigje të sulmit ndaj Xhamisë Al-Aksa dhe rritjes së dhunës.

Të paktën 300 izraelitë u vranë dhe mbi 1500 u plagosën në sulm, ndërsa disa ushtarë dhe civilë u kapën nga Hamasi dhe u kthyen në Gaza.

Izraeli u kundërpërgjigj me një seri sulmesh ajrore në Rripin e Gazës, të cilat lanë më shumë se 256 palestinezë të vdekur dhe mbi 1788 të plagosur, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë. (AA)

LEXO EDHE:

Back to top button