Pamje të rënda nga protesta Anti-Putin me 1,300 të arrestuar

Protesta anti-qeveritare u zhvilluan sot në Moskë dhe shumë qytete të tjera të Rusisë duke kërkuar lirimin e krey-opozitarit Alexei Navalny, ku policia reagoi ashpër duke arrestuar mijëra njerëz në temperatura të ulëta deri në -15C. Demonstruesit thërrisnin “Turp, turp” në Vladivostok teksa policët me veshje të rënda dhe shkopa gome arrestonin protestuesit duke i marrë në furgonët e policisë. Mes të ndaluarve ishte dhe Yulia Navalnaya, bashkëshorte e kritikut të Kremlinit, Navalny, e cila ishte në krye të protestës në Moskë. Protesta të ngjashme u zhvilluan në disa qytete të Lindjes së Largët ruse ku temperaturat arrinin deri në -30C.

- Advertisment -

LEXO EDHE:

Back to top button