Paris, 100.000 policë do të zbatojnë orën policore për Vitin e Ri

Parisi do të mobilizojë 100.000 policë për të shpërndarë ahengjet dhe për të zbatuar orën policore kundër koronavirusit në prag të Vitit të Ri.

- Advertisment -

Plani është të parandalojmë trazirat, si në vitet e mëparshme, kur një numër automjetesh u dogjën në natën më të hareshme.

Ministri francez i Punëve të Brendshme Zherald Darmanin ka urdhëruar një prani të dukshme të policisë në qendër dhe periferi kur fillon ora policore nga ora e 20:00.

Gjatë mbrëmjes, gjysma e linjave të metrosë do të mbyllen, transmeton Bi-Bi-Si.

Darmanin bëri thirrje gjithashtu për shqyrtimin e masës për të ndaluar transportin publik në të gjithë vendin.

Në Francë, koronavirusi deri më tani është konfirmuar tek 2,6 milionë persona, duke e bërë atë vendin e pestë më të infektuar në botë, me mbi 64.000 viktima.

LEXO EDHE:

Back to top button