Përmirësoni kujtesën tuaj me përdorimin e këtyre bimëve dhe erëzave

Përmirësoni kujtesën tuaj me përdorimin e këtyre bimëve dhe erëzave

Rozmarina – Vetitë anti-inflamatore dhe antioksidante të rozmarinës “përballojnë dëmtimin” që radikalët e lirë i shkaktojnë trurit. Bari përmban acid karnozik, i cili në fakt mbron indet e trurit nga sëmundja e Alzheimerit si dhe nga goditjet në tru. Përveç kësaj, bimët aromatike dhe erëzat përmirësojnë funksionimin e qelizave të trurit dhe i mbrojnë ato nga dëmtimi.

Rigoni – kjo erëz arrin të neutralizojë radikalet e lira, dhe komponimet në të në fakt përmirësojnë nivelin e përqendrimit dhe reduktojnë ndjenjat e ankthit.

Trumza – vajrat që përmbahen në të rrisin nivelin e acideve yndyrore omega-3 dhe acidit docosahexaenoic (DHA). Nga ana tjetër, acidet yndyrore omega-3 përmirësojnë kujtesën, dhe acidi docosahexaenoic siguron funksionimin normal të qelizave të trurit.

Borziloku – zvogëlon dëmtimet e trurit, si dhe hormonet e stresit, përmirëson ndjeshëm përqendrimin dhe kujtesën, tregojnë studime të ndryshme. Borziloku është një barishte e pasur me antioksidantë dhe kamforë.

Karafili – vepron si stimulues i kujtesës dhe ka veti antioksiduese, analgjezike dhe antiseptike. Vaji i karafilit lehtëson stresin dhe stimulon aktivitetin e trurit.

Shafrani i Indisë – kurkumina që përmban erëza, ndihmon me sëmundjen e Alzheimerit dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjes. Përveç kësaj, shafrani i Indisë mbron trurin nga dëmtimet dhe përmirëson kujtesën.

Arra – kjo nga ana tjetër stimulon aktivitetin e trurit përmes një përbërësi të quajtur myristicin. Gjithashtu ndihmon në përmirësimin e përqendrimit dhe redukton stresin.

Çaji i kopshtit – kjo barishte dhe erëz përmirëson aktivitetin e trurit dhe rrit kujtesën sepse parandalon prishjen e neurotransmetuesit acetilkolin, i cili në fakt është përgjegjës për kujtesën e mirë.

LEXO EDHE:

Back to top button