Përshkallëzimi i luftës, Bjellorusia dhe Rusia task forcë të përbashkët për sigurinë

Përshkallëzimi i luftës, Bjellorusia dhe Rusia task forcë të përbashkët për sigurinë

Udhëheqësi i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko tha se Bjellorusia dhe Rusia kanë njoftuar për një task forcë të përbashkët në kufijtë perëndimorë të vendit në përgjigje të asaj që ai e quajti një përshkallëzim të tensioneve, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Belta, sipas The Guardian.

Lukashenko tha se të dy vendet do të vendosin pranë kufijve një grup të përbashkët ushtarak rajonal dhe se kishin filluar të vendosnin trupat dy ditë më parë, me sa duket pas shpërthimit në urën ruse të Krimesë.

LEXO EDHE:

Back to top button