Pesë karbohidratet më të pashëndetshme për të qëndruar larg

Pesë karbohidratet më të pashëndetshme për të qëndruar larg

Kur dëgjoni fjalën karbohidrate, shanset janë që menjëherë të mendoni për ushqime si makarona dhe bukë ose dietat që kërkojnë eliminimin e të gjitha karbohidrateve për të lehtësuar humbjen e shpejtë të peshës.

Megjithatë, karbohidratet vijnë në shumë forma dhe shërbejnë si burimi kryesor i energjisë për sistemin tuaj nervor. Përpara se të zgjidhni cilat karbohidrate të përfshini në vaktet tuaja, është e rëndësishme të dini se jo të gjitha karbohidratet janë krijuar të barabarta.

Për shembull, trupi juaj do të reagojë ndryshe ndaj karbohidrateve në një sode në krahasim me ato të frutave ose fasuleve. Të gjitha karbohidratet mund të jenë pjesë e një diete të shëndetshme, por ka disa që duhet t’i kufizoni në zakonet tuaja të përditshme të të ngrënit.

Karbohidratet që përgjithësisht konsiderohen më të pashëndetshmet janë format e sheqerit të shtuar. Sheqeri i bardhë i grimcuar me të cilin piqni, shurupet e ëmbëlsuara që shtoni në pije dhe ëmbëlsuesit e tjerë të shtuar në ushqimet e zakonshme shpesh përmbajnë sheqer të shtuar.

Jogurt me aromë – Kosi i thjeshtë mund të jetë një burim i shkëlqyer i lëndëve ushqyese të rëndësishme, si kalciumi, proteinat dhe probiotikët. Fatkeqësisht, shumë jogurtë me aromë janë gjithashtu të ngarkuar me sheqer të shtuar. Ndërsa kjo nuk i mohon atributet pozitive të kosit, e bën kosin me aromë një opsion më pak ideal. Në vend të kosit me shije, blini kos të thjeshtë dhe bëjeni tuajin duke shtuar fruta të freskëta. Nëse preferoni kos me shije të blerë në dyqan, kërkoni opsione pa sheqer të shtuar. Në shumë raste, këto opsione ëmbëlsohen me një ëmbëlsues pa kalori si stevia ose fruta murgu.
Brumëra të pjekura – Kush nuk i pëlqen kiflet apo donutët e sapopjekur për fundjavë? Ndërsa përmbajtja e sheqerit në disa donuts me lustër ose briosh të mbushur me çokollatë është shumë më e dukshme, mund të habiteni nga përmbajtja e sheqerit në produkte të tjera të pjekura. Kiflet e përgatitura në treg janë një burim famëkeq i sheqerit të shtuar dhe shumë prej tyre janë jashtëzakonisht të pasur me yndyrë.Kjo i bën ata një burim jo të shëndetshëm të karbohidrateve dhe një ushqim që duhet të kufizoni në dietën tuaj. Në vend të kifleve të blera në dyqan, provoni t’i bëni vetë në shtëpi duke përdorur miell gruri dhe mjaltë në vend të sheqerit të shtuar tradicional. Shtoni pak karrota ose kunguj të njomë të copëtuar për të shtuar fibra shtesë për ta bërë atë edhe më të shëndetshëm.

Tortillat – Tortillat, shpesh të mbushura me djathë, janë padyshim një element kryesor në shumë familje. Ashtu si buka e bardhë, tortillat shpesh janë pa fibra dhe mund të përmbajnë sheqer të shtuar. Produktet e bëra me miell të bardhë, si buka e bardhë dhe tortillat, zakonisht janë të fortifikuara me disa vitamina dhe minerale, por mund të jenë më pak të ngopura se opsionet e miellit të grurit. Kur zgjidhni tortillat, shikoni për opsionet e grurit të plotë ose zgjidhni tortillat e misrit, të cilat zakonisht bëhen me disa përbërës, duke i bërë ato një burim më të shëndetshëm karbohidratesh.
Akullore – Ashtu si ëmbëlsirat, akullorja përmban kalori, sheqer të shtuar dhe yndyra të ngopura. Një shërbim gjysmë filxhani mund të përmbajë mbi 200 kalori, dhe le të jemi të vërtetë, shumica prej nesh i shërbejnë vetes një pjesë më të madhe. Edhe pse kosi i ngrirë ka më pak kalori për shkak të përmbajtjes më të ulët të yndyrës, ai është gjithashtu një burim i sheqerit të shtuar. Në vend të akullores tradicionale, provoni të bëni një “krem të mirë” në shtëpi duke përzier bananet e ngrira me pak gjalpë arrash dhe duke i mbuluar me copëza çokollate me pak sheqer.
Kafe e ëmbëlsuar – Një filxhan kafe e zezë e zakonshme ka shumë pak kalori dhe nuk përmban sheqer. Megjithatë, me shtimin e aromatizuesve, shurupeve dhe kremrave ju keni një pije plot sheqer. Pijet e njohura të kafesë të ëmbëlsuara mund të përmbajnë qindra kalori dhe më shumë sheqer sesa është e shëndetshme për t’u konsumuar gjatë gjithë ditës. Nëse kafeja e zezë nuk është gjëja juaj, provoni ta ëmbëlsoni me stevia ose përdorni qumësht për të ulur aciditetin në vend të sheqerit. Një latte pa sheqer është një opsion i shkëlqyeshëm që përmban proteina pa sheqer të shtuar, duke rezultuar në një pije më të shëndetshme kafeje.

LEXO EDHE:

Back to top button