Pike: Shtypi kontrollohet nga njerëz që mbështesin Super Ligën

Zherard Pike flet hapur, duke u dhënë shansin sërisht vëmendjen në Superligën Evropiane. Katalanasi ka qenë në qendër të disa polemikave kohët e fundit në Spanjë, por ai e ka kaluar kohën e tij duke diskutuar rolin që media mund të luajë në çdo perspektivë të një Super Lige.

“Është bërë shumë politike këtu në Spanjë. Shtypi kontrollohet nga njerëz të ndryshëm që e mbështesin. Nuk shihet njësoj në Spanjë si në Angli, ku pashë se si njerëzit ishin kundër. Sipas mendimit tim, do të shkatërronte futbollin sepse vetëm klubet e mëdha do të përfitonin. Nuk mendoj se Real Madrid dhe Barcelona i kanë luajtur gjërat në mënyrën e duhur. Me këtë mendim unë jam kundër klubit tim, por e kuptoj plotësisht pozicionin e Barcelonës, Real Madridit dhe Juventusit.

Pike më pas adresoi polemikat rreth audiove të tij të rrjedhura nga bisedat me Luis Rubiales.

“Polemika ka qenë një makth sepse këtu në Spanjë është si është, është një gjë kulturore kur flet për kaq shumë para. Askush nuk i kushtoi vëmendje Superkupës së Spanjës, ishte e ngjashme me Community Shield, por Community Shield kishte pjesëmarrje të madhe.

Formati i ri ka rezultuar të jetë një sukses. Unë i kuptoj njerëzit që nuk duan që të luhet në Arabinë Saudite, por unë nuk vendos vendndodhjen,” tha mes tjerash Pike.

LEXO EDHE:

Back to top button