Plot proteina dhe hekur, ul sheqerin në gjak

Plot proteina dhe hekur, ul sheqerin në gjak

Nëse dëshironi të hani më shëndetshëm, duhet të përfshini hikërror në vaktet tuaja sa më shpesh që të jetë e mundur.

Hikërrori është një ushqim, gatimi i të cilit nuk është i komplikuar, ndaj është i lehtë të futet në meny. Është plot me vitamina, proteina dhe fibra dhe përfitimet shëndetësore që ofron janë të shumta.

1. Është i pasur me fibra vegjetale

Një nga përfitimet më të mëdha të thjerrëzave është niveli i lartë i fibrave, të cilat shumica e njerëzve nuk i marrin mjaftueshëm në dietën e tyre.
“Hikërrori është një karbohidrat kompleks që përmban shumë fibra, veçanërisht fibra të tretshme. Këto fibra treten në ujë dhe krijojnë një përzierje të ngjashme me xhel që lëviz nëpër trupin tonë dhe ndihmon në largimin e disa substancave që lidhen me kolesterolin e lartë”, thotë Jennifer Henway. , dietologe.

Hikërror mund të sigurojë dozën tuaj ditore të fibrave (26 gram) në vetëm gjysmë filxhani. Fibrat në thjerrëza gjithashtu ndihmojnë në tretje.

2. Ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak

“Fibra e tretshme në thjerrëza mund të ndihmojë në balancimin e niveleve të sheqerit në gjak duke ngadalësuar lirimin e glukozës në qarkullimin e gjakut dhe duke parandaluar rritjen e insulinës”, thotë Henway. Ky është një nga përfitimet e mëdha të thjerrëzave për diabetikët, pasi ndihmon në ruajtjen e niveleve të sheqerit në gjak.

3. Është një burim i mirë proteinash

Hikërrori ka më shumë se 20 gram proteina në një servirje gjysmë filxhani, duke e bërë atë pjatën e përsosur anësore për drekë, veçanërisht nëse jeni vegjetarian ose vegan.

4. Është plot me vitamina dhe minerale

Një nga përfitimet shëndetësore të thjerrëzave është se ato janë si një multivitaminë shumë e shijshme: përmes tyre mund të merrni kalcium, kalium, zink dhe hekur, si dhe shumë vitamina B.
Dietologia rekomandon që kur gatuani thjerrëzat të fikni sobën disa minuta më herët. Gatuani për dy ose tre minuta më pak se sa është planifikuar, fikni zjarrin, lëreni kapakun dhe lëreni të marrë avull deri në fund, thotë Real Simple.

LEXO EDHE:

Back to top button