Policia gjermane në kërkim të rusit, hodhi nga ura një të mitur ukrainas

Policia gjermane në kërkim të rusit, hodhi nga ura një të mitur ukrainas

Policia gjermane deklaron se është vënë në kërkim të një shtetasi rus, i cili dëmtoi një djalë të mitur ukrainas duke e hedhur nga një urë sepse guxoi të fliste në gjuhën e tij amtare.

Hetuesit e Prokurorisë së Göttingen po e trajtojnë sulmin e motivuar politikisht si tentativë për vrasje, e cila u krye javën e kaluar kundër një grupi fëmijësh të ulur në një urë në qytetin e vogël gjerman të Einbeck, të cilët të gjithë flisnin në gjuhën ukrainase.

Burri rus, që besohet të jetë rreth të 40-tave, e hodhi nga ura djalin e vogël përpara se të merrte një shishe qelqi dhe ta godiste në kurriz.
Më pas ai u largua nga vendi i ngjarjes dhe fëmijët e tjerë u treguan prindërve për ngjarjen, të cilën prokurorët po e trajtojnë si tentativë për vrasje.

LEXO EDHE:

Back to top button