Premiot, gjermanët sigurojnë 100 mijë euro për “kokë”

Me fitimin e grupit, 26 futbollistët e Gjermanisë në Kampionatin Europian u garantuan tashmë 50.000 euro secili, gjë që e bëri të qartë se Federata do të duhej të paguante një bonus për herë të parë që nga triumfi i tyre në Kupën e Konfederatave 2017.

Pas “mbijetesës” së 1/16- tës, kjo u rrit në 100.000 euro. Nëse grupi i Nagelsman mposhtin spanjollët në çerekfinale të premten, secili lojtar do të marrë 50.000 euro të tjera, pra 150.000 euro. Nëse skuadra fiton titullin, Federata Gjermane e Futbollit ka premtuar një bonus rekord prej 400.000 eurosh për të gjithë. Por edhe vetë shoqata përfiton edhe nga fakti që kombëtarja e saj fitoi një ndeshje me eliminim direkt në një Kupë Bote apo Kampionat Europian për herë të parë që nga viti 2016.

Përveç 13.25 milionë eurove që përparon në grup (1.5 milionë euro) me dy fitore (2x një milionë euro) dhe një barazim (500.000 euro) të sjellë së bashku me bonusin fillestar (9.25 milionë euro) mbi të, ka edhe 2.5 milionë euro për daljen në çerekfinale.

UEFA do të paguajë 4 milionë euro shtesë për çdo gjysmëfinalist, 5 milionë euro të tjera për finalistin humbës dhe tetë milionë euro për kampionët e rinj të Europës. Teorikisht, federata mund të marrë në total 27.75 milionë euro.

LEXO EDHE:

Back to top button