Presidenti gjerman planifikon ceremoni për nder të viktimave nga COVID-19

Në Gjermani, 50.642 njerëz vdiqën brenda një viti nga pasojat e virusit korona, dhe presidenti Frank-Walter Steinmeier do të lë një qiri në dritaren e Presidencës në kujtim të të ndjerëve, por edhe për ata që po luftojnë për jetën e tyre, u njoftua nga zyra e tij.

- Advertisment -

Ai u tha qytetarëve të Gjermanisë të bënin të njëjtën gjë, raporton AP.

Pas Pashkëve, Steinmeier ka në plan të drejtojë një ceremoni për nder të viktimave.

Siç është thënë, qirinjtë janë një shenjë se të ndjerët nga virusi korona nuk janë vetëm statistika.

“Edhe nëse nuk i dimë emrat dhe familjet e tyre, ne e dimë që secila figurë përfaqëson një të dashur që na mungon pafund,” tha Steinmeier në një deklaratë.

Drejtori i Institutit për Sëmundjet Infektive Robert Koch, Lothar Wheeler, tha se një numër i madh i njerëzve të infektuar është relativisht i thjeshtë, por edhe dëshpërues, dhe se ka ende një numër të madh të personave të infektuar në shtëpitë e pleqve, aktualisht më shumë se 900.

LEXO EDHE:

Back to top button