Presidenti gjerman po pret një telefonatë me Zelenskyn, edhe pse u shpall i padëshiruar në Ukrainë

Presidenti gjerman po pret një telefonatë me Zelenskyn, edhe pse u shpall i padëshiruar në Ukrainë

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier nuk ka pasur asnjë kontakt me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelenskyy që kur u bë i padëshiruar në Kiev tre javë më parë.

Steiner ka mbetur pa përgjigje që nga mesi i prillit, ku bëri kërkesë për një telefonatë në Kiev, thanë zyrtarët në Berlin.

Qeveria e Ukrainës e turpëroi Berlinin muajin e kaluar kur deklaroi se Steinmeier, i cili kishte ndërmend të vizitonte Zelenskyn së bashku me presidentët e Polonisë dhe të tre shteteve baltike, nuk ishte i mirëpritur në Kiev – një poshtërim për kreun e shtetit gjerman që shkaktoi një reagim të menjëhershëm në Gjermania.

 

Grindjet u intensifikuan të hënën kur kancelari gjerman Olaf Scholz tha gjatë një interviste televizive se mospërfillja e Steinmeier “i pengon” udhëtimin e tij për në Kiev, gjë që ka qenë një dëshirë e përsëritur nga pala ukrainase.

Scholz tregoi se Steinmeier – i cili zyrtarisht mban postin më të lartë në Gjermani, edhe pse roli i tij është kryesisht ceremonial – së pari duhet të jetë në gjendje të takojë Zelenskyin, përpara se të shkojë.

Në këtë sfond, zyrtarët në Berlin i thanë POLITICO se një kërkesë nga Steinmeier për të folur me Zelenskyy përmes telefonit ka qenë “në pritje” për më shumë se tre javë. Zyrtarët thanë se zyra e Steinmeier fillimisht u përpoq të organizonte një telefonatë të tillë përpara vizitës së planifikuar në Ukrainë më 13 prill dhe se përpjekjet e përsëritura në atë kohë kishin qenë të kota.

Zyrtarët thanë se kërkesa për telefonatë “është ende e pazgjidhur” dhe deri më tani është lënë pa përgjigje nga zyra e Zelenskyy. Sidoqoftë, zyrtarët shtuan se “pozicioni i Presidentit Federal është se nuk ka të bëjë me të, por me Ukrainën – çështja është se gjithçka që ndihmon Ukrainën duhet bërë” dhe se çështja nëse ose kur Steinmeier mund të shkojë në Ukrainë. ishte dytësore.

Ngërçi është bërë një mikrokozmos i marrëdhënieve të tensionuara midis Gjermanisë dhe Ukrainës, që kur Rusia pushtoi fqinjin e saj në fillim të këtij viti. Zyrtarët ukrainas e kanë qortuar rregullisht dhe publikisht qeverinë gjermane për lëvizjen shumë të ngadaltë në çështje si dërgesat e pajisjeve ushtarake dhe një embargo ndaj naftës ruse.

Steinmeier do të jetë në Evropën Lindore të mërkurën, duke udhëtuar në Rumani për të takuar homologun e tij Klaus Iohannis “për bisedime politike” dhe gjithashtu “për të marrë një pamje të situatës së refugjatëve nga Ukraina” në vendin fqinj, sipas zyrës së tij .

Ndërsa udhëtimi mund të ketë ofruar një mundësi për Steinmeier për të vazhduar nga Bukureshti në Kiev me tren, zyrtarët në Berlin thanë se Steinmeier dhe Zelenskyy fillimisht duhet të flasin me telefon përpara se të planifikohet një vizitë eventuale.

Steinmeier është një figurë e diskutueshme në Ukrainë, sepse ai shihet si një simbol i linjës së butë të Gjermanisë ndaj Moskës përpara pushtimit të vendit nga Rusia. Në fillim të muajit të kaluar, presidenti pranoi se ishte gabim të mbetej pas projektit të gazsjellësit Nord Stream 2 midis Rusisë dhe Gjermanisë për kaq gjatë.

I pyetur për mungesën e komunikimit midis Zelenskyy dhe Steinmeier, një zyrtar ukrainas i tha POLITICO-s se ai ishte vetëm në dijeni të një përpjekjeje të pasuksesshme gjermane për të organizuar një telefonatë rreth kohës së vizitës së refuzuar në mes të prillit, duke theksuar se “nuk ka asgjë në këmbë në mënyra e një telefonate” mes dy presidentëve.

Zyrtari ukrainas shtoi se nuk ishte e vërtetë që Steinmeier është “persona non grata” në Kiev, por Scholz duhet të vizitojë fillimisht kryeqytetin ukrainas.

Më herët të martën, ambasadori i Kievit në Berlin, Andrij Melnyk, iu kundërpërgjigj argumentit të Scholz se mospërfillja e Steinmeier po bllokonte udhëtimin e tij.

“Kjo ka të bëjë me luftën më brutale të shfarosjes që nga pushtimi nazist i Ukrainës, nuk është një kopsht fëmijësh,” tha Melnyk, sipas agjencisë gjermane të shtypit DPA.

Ndërsa as Scholz dhe as Steinmeier, të cilët vijnë të dy nga Partia Social Demokrate, nuk e kanë vizituar Kievin deri më tani, Friedrich Merz, lideri i opozitës kryesore, Unioni Kristian Demokrat, bëri një grusht shteti të martën duke udhëtuar për në Kiev me tren dhe duke u takuar me Zelenskyy.

Merz u tha gazetarëve në Kiev se ai dhe Zelenskyy “patën një bisedë shumë të detajuar dhe shumë të gjatë, më shumë se një orë” dhe se ai do ta “informonte në detaje kancelaren për këtë bisedë pas kthimit tim”.

LEXO EDHE:

Back to top button