Princesha Latifa i kërkon Britanisë të rihapë rastin e motrës së kidnapuar

Princesha Latifa, një prej vajzave të udhëheqësit të Dubait, Mohammed bin Rashid al-Maktoum, i ka shkruar një letër policisë britanike, duke kërkuar që të rinisë hetimet për kidnapimin e motrës së saj të vogël nga një rrugë në Kembrixh më 2000, raporton transmetuesi britanik BBC.

- Advertisements -

Në një letër të shkruar me dorë, të parë nga BBC, të vitit 2018, Latifa i ka kërkuar policisë që të fokusohet sërish në rastin e motrës së saj Shamsa, tani 39-vjeçare, e cila është kidnapuar në moshën 18-vjeçare, dhe nuk është parë prej atëherë në publik.

Zyra për media e Qeverisë në Dubai nuk është përgjigjur në kërkesat e mediave ndërkombëtare për koment.

Policia në Kembrixh ka konfirmuar se ka pranuar një letër, të shkruar në shkurt të vitit 2018, lidhur me rastin që është pjesë e një “rishikimi të vazhdueshëm”.

Latifa, 35-vjeçare, është edhe vetë subjekt i shqetësimit ndërkombëtar.

Në një video-mesazh të publikuar nga banjoja, dhe të siguruar nga BBC, ajo ka thënë se është duke u mbajtur e izoluar në një vilë të rrethuar.

Emiratetet e Bashkuara Arabe kanë thënë se për të janë duke u kujdesur, si familja ashtu edhe profesionistët shëndetësorë.

Gjykata Supreme në Londër pati vendosur më 2019 se sheiku Mohammed bin Rashid al Maktoum, ka rrëmbyer të dyja vajzat e veta dhe i ka mbajtur kundër dëshirës së tyre.

Javën e kaluar programi Panorama i BBC-së, ka publikuar disa video të Latifas, e cila e ka incizuar veten me një telefon që i është dhënë në fshehtësi, duke treguar se si po mbahet “peng” nga babai i saj pas tentimeve të dështuara për të ikur më 2018.

LEXO EDHE:

Back to top button