Protestat për vrasjen e 22-vjeçares, Irani pritet të nxjerrë ushtrinë

Protestat për vrasjen e 22-vjeçares, Irani pritet të nxjerrë ushtrinë

Ushtria iraniane paralajmëroi të premten se do të “përballet me armiqtë” për të garantuar sigurinë dhe paqen në vend, sipas një deklarate, ndërsa protestat janë ndezur për vdekjen e një 22 vjeçareje në paraburgim nga policia.

Iranianët kanë organizuar protesta mbarëkombëtare për rastin e Mahsa Amini, 22 vjeç, i cili vdiq javën e kaluar pasi u arrestua për “veshje të papërshtatshme”. Në një deklaratë, ushtria tha se “këto veprime të dëshpëruara janë pjesë e strategjisë së keqe të armikut për të dobësuar regjimin islamik”.

Ajo u parapri të enjten nga deklarata e presidentit iranian Ebrahim Raishi se “aktet e kaosit” nuk janë të pranueshme, në një paralajmërim për protestuesit që kanë dalë në rrugë në të gjithë vendin.

Duke folur në një konferencë për shtyp në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork,  Raisi shtoi se kishte urdhëruar një hetim për rastin e 22-vjeçares.

“Ka liri të shprehjes në Iran por aktet e kaosit janë të papranueshme,” tha Raisi, i cili po përballet me protestat më të mëdha të Republikës Islamike që nga viti 2019.

Gratë janë bërë pjesë e protestave, duke tundur dhe djegur mbulesat e tyre, me disa që presin flokët publikisht në një sfidë të drejtpërdrejtë ndaj udhëheqësve klerikalë.

Grupi kurd i të drejtave të njeriut Hengaë publikoi një video që tregon të shtëna të forta gjatë një proteste dhe akuzoi forcat e sigurisë për përdorimin e armëve kundër civilëve në qytetin veriperëndimor të Osnavieh.

LEXO EDHE:

Back to top button