Pse është mirë të pini birrë joalkoolike pas stërvitjes?

Për shumë njerëz që vrapojnë, biçikletë ose ushtrojnë shpesh, pirja e birrës dhe stërvitja janë pothuajse të lidhura pazgjidhshmërisht. Por për performancën, rikuperimin dhe shëndetin, birra joalkoolike është ndoshta një zgjedhje shumë më e mirë dhe madje mund të jetë po aq e mirë ose më e mirë se pijet e zakonshme sportive.

Hulumtimet tregojnë se njerëzit aktivë dhe të aftë mund të pinë sasi të mëdha alkooli. Një studim i vitit 2022, i titulluar me vend “A jeni i aftë dhe i dehur?”, zbuloi se burrat dhe gratë me palestër relativisht të lartë aerobike kishin më shumë se dy herë më shumë gjasa të pinin mesatarisht ose shumë sesa ata që ishin më pak të aftë.

Ka shumë arsye për këtë. Ushtrimi ka një atmosferë shëndeti, duke justifikuar, për disa prej nesh, zakone jo të shëndetshme. Natyra sociale e ushtrimeve gjithashtu shpesh çon në një vizitë në bar pas një xhirimi me biçikletë ose orët e jogës.

“Birra përdoret për shoqërim pas stërvitjes, për të festuar një fitore sportive dhe për ngushëllim pas një humbjeje,” sipas autorëve të rishikimit të ushtrimeve dhe alkoolit 2021 me titull Got Beer?

Hulumtimet gjithashtu sugjerojnë se alkooli, duke përfshirë birrën, mund të ndikojë se sa mirë forcohen dhe rriten muskujt tanë pas stërvitjes dhe, jo çuditërisht, të zvogëlojë kohën e reagimit dhe ekuilibrin.

Kështu që disa studiues filluan të pyesin veten nëse birra joalkoolike mund të jetë një pije më e mirë, më e përballueshme apo edhe e rekomanduar për njerëzit aktivë.

Të dhënat e para erdhën në një studim shumë të diskutuar të vitit 2012 me 277 burra që u regjistruan për Maratonën e Mynihut. Shkencëtarët i kërkuan gjysmës së tyre që të fillonin të pinin rreth dy deri në tre litra birrë joalkoolike çdo ditë për tre javë para garës dhe dy javë pas garës. Pjesa tjetër piu një placebo me një shije të ngjashme me grupin e kontrollit. (Studimi u financua nga një fabrikë birre gjermane, por studiuesit e studimit thanë se prodhuesi i birrës nuk kishte ndikim në hartimin ose analizën e studimit.)

Më pak ftohje dhe inflamacione

Studiuesit nxorrën gjak para dhe disa herë pas garës, dhe gjithashtu u kërkuan burrave të raportonin çdo simptomë të një infeksioni respirator. Ftohjet dhe infeksionet e tjera të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes (URI) janë të zakonshme pas një maratonë.

Por ata që pinë birrën jo-alkoolike duket se janë relativisht të mbrojtur.

“Incidenca e URTI ishte 3.25 herë më e ulët në këtë grup sesa në grupin e kontrollit”, shkruan autorët e studimit. Ata që pinin birrë gjithashtu treguan tregues më të ulët të inflamacionit dhe tregues të tjerë të një përgjigje të përmirësuar imune në gjak.

“Ne ia atribuonim këto përfitime polifenoleve të birrës,” tha David Nieman, një profesor i biologjisë në Universitetin Shtetëror Appalachian i cili ishte bashkëautor i studimit.

“Polifenolet janë kimikate natyrale që gjenden në bimë që shpesh kanë veti anti-inflamatore dhe antioksiduese”, tha ai. Birra, duke përfshirë versionin alkoolik, është zakonisht e pasur me polifenole, dhe numri dhe llojet ndryshojnë nga birra në birrë.

Por “alkooli në birrën e zakonshme me siguri minon çdo efekt të dobishëm të polifenoleve,” thotë Maria P. Portillo, një studiues në Institutin Kërkimor Carlos III në Spanjë. Në dhjetor, ajo dhe kolegët e saj publikuan një studim që shqyrtoi të dhënat e disponueshme, megjithëse të pakta, mbi birrën, polifenolet dhe shëndetin kardiovaskular.

“Ajo që është e vërtetë është se polifenolet, të pranishme si në birrën konvencionale ashtu edhe në atë joalkoolike, tregojnë efekte interesante antioksiduese,” tha ajo për gjetjet e saj. “Por alkooli gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion”, vazhdoi ajo. Kështu, “në rastin e birrës konvencionale, efektet e dobishme të polifenoleve mund të maskohen nga efektet negative të alkoolit”.

Në birrën pa alkool, nga ana tjetër, polifenolet supozohet se qetësojnë inflamacionin, pa ndërhyrë alkooli.

Kur duhet të pini birrë pa alkool?

Birra jo-alkoolike gjithashtu duket të jetë e dobishme për hidratim. Në një studim të vitit 2016, nëse atletët pinin birrë joalkoolike 45 minuta para një stërvitje rraskapitëse, ata ishin më pak të dehidratuar se ata me një raport më të mirë natriumi-kalium. Pirja e birrës pa alkool “mund të ndihmojë në ruajtjen e homeostazës së elektroliteve gjatë stërvitjes”, përfunduan studiuesit.

Me fjalë të tjera, “birra joalkoolike mund të jetë një pije e arsyeshme rikuperuese”, tha Johannes Scher, kryemjeku dhe kreu i Qendrës Universitare për Parandalimin dhe Mjekësinë Sportive në Spitalin Universitar Balgrist në Universitetin e Cyrihut, i cili ishte gjithashtu drejtuesi. autor i studimit.studimi maratonë 2012.

Niemann pajtohet. “Pas stërvitjeve të gjata dhe të forta, birra joalkoolike ofron ujë, polifenole dhe karbohidrate”, tha ai, të cilat së bashku “do të ndihmojnë në rivendosjen e metabolizmit”.

Ai gjithashtu ka avantazhin e rëndësishëm të të qenit pothuajse tërësisht natyral, gjë që është e pazakontë në mesin e pijeve sportive. “Një nga qëllimet e grupit tim kërkimor është të tregoj se pijet sportive mund të zëvendësohen me alternativa më të shëndetshme”, tha Nieman. Birra pa alkool do të hynte në atë kategori”.

Megjithatë, asnjë nga këto studime nuk sugjeron që ushtruesit duhet të fillojnë të pinë birrë joalkoolike nëse nuk e shijojnë shijen ose shqetësohen se birra joalkoolike tani mund të shkaktojë alkool më vonë.

Këto pije përmbajnë gjithashtu kalori, zakonisht rreth 50 deri në 90 për kanaçe ose shishe, më pak se shumica e pijeve sportive, por jo zero, gjë që është e rëndësishme për kontrollin e peshës.

Dhe sigurisht, pirja e birrës gjatë stërvitjes, edhe nëse nuk është alkoolike, nuk do t’i bëjë asnjë të mirë traktit tuaj gastrointestinal. Birra është e gazuar dhe ka të ngjarë të shkaktojë siklet, gulçim, vjellje ose më keq.

Pra, kur është koha më e mirë për të pirë një pije të gazuar nëse jeni duke ushtruar?

“Nëse merrni parasysh polifenolet dhe aktivitetin e tyre anti-inflamator, ndoshta nuk ka shumë ndryshim,” thotë Sher. “Por për rihidrim, duhet të pini kryesisht pas sportit”.

LEXO EDHE:

Back to top button