A e keni pyetur veten, pse futbollistët pështyjnë në fushë? Shkenca ka një shpjegim

Nëse keni parë një ndeshje të Kupës së Botës, mund të keni parë disa futbollistë që pështyjnë në fushë ndërsa luanin. A keni menduar ndonjëherë pse? Është interesante se ata nuk e bëjnë këtë sepse janë të pasjellshëm, por ka një shpjegim krejtësisht të ndryshëm për këtë.

Sipas disa kërkimeve, stërvitja rrit sasinë e një proteine ​​të sekretuar në pështymë, një lloj i veçantë i mukusit të quajtur MUC5B, i cili e bën pështymën më të trashë dhe më të vështirë për t’u gëlltitur. Udit Kapoor i tha Indian Express se pështyma në gojë trashet gjatë aktiviteteve të vështira fizike, kështu që është më e lehtë për lojtarët ta pështyjnë atë.

Kjo është arsyeja pse futbollistët, lojtarët e kriketit dhe lojtarët e regbisë lejohen të pështyjnë në tokë, por lojtarët e tenisit dhe basketbollit ndëshkohen për këtë.

“Ndërsa nuk është e qartë pse prodhohet më shumë MUC5B gjatë stërvitjes, spekulohet se mund të jetë për shkak se po merrni frymë më shumë përmes gojës, kështu që mukoza parandalon tharjen e gojës”, vëren Dr. Kapur, raporton Index.hr.

Ish-portieri nigerian Joseph Dasu tha një herë se “futbollistët pështyjnë sepse duhet të pastrojnë fytin disi”.

“Ata vrapojnë shpejt dhe vrapojnë gjatë dhe kanë nevojë për ajër”, shtoi ai.

Megjithatë, futbollistët shihen zakonisht duke pështyrë pasi kanë larë gojën me një pije. Është një shpëlarje e karbohidrateve. Një studim i botuar në Gazetën Evropiane të Shkencës Sportive në 2017 zbuloi se shpëlarja e karbohidrateve përmirëson performancën. Ai përfshinte 12 burra të shëndetshëm në të 20-at e tyre dhe zbuloi se ata mund të kërcejnë më lart, të bëjnë më shumë tërheqje dhe squats, të vrapojnë më shpejt dhe të jenë më vigjilentë pasi kanë larë karbohidratet.

LEXO EDHE:

Back to top button