Pse nuk quhet Euro 2020 Euro 2021?

Turneu UEFA Euro 2020 do të zhvillohet nga 11 qershor – 11 korrik, dhe tifozët e futbollit kanë pritur një kohë të gjatë për ta parë atë.

- Advertisements -

Gara u anulua vitin e kaluar për shkak të shpërthimit të koronavirusit, një nga shumë ngjarjet sportive dhe shoqërore që duhej të shtyheshin kur e gjithë bota hyri në bllokim.

Çdo skuadër po garon për të shkuar, me Portugalinë të etur për të mbrojtur titullin e tyre, ndërsa skuadra e Gareth Southgate e Anglisë do të jetë e etur për të bërë histori duke e bërë atë deri në finalen e Euro për herë të parë.

Por, ndërsa turneu i vonuar tani po zhvillohet në 2021, ka ruajtur emrin Euro 2020.

UEFA deklaroi se arsyeja pse emri ka mbetur është që të ‘mbajë vizionin’ e konkursit, por ajo në të cilën përfundon është një çështje parash dhe kostoje.

Ndryshimi i emrit do të kërkonte një fushatë të shtrenjtë ribrandimi, pasi shumë prej produkteve dhe logove lidhëse ishin dizajnuar tashmë për Euro 2020.

Puna për të gjitha materialet e lidhura me konkursin, nga topat e ndeshjeve te mallrat, do të kishte filluar shumë para se të shtyhej dhe për të rregulluar gjithçka nuk do të kishte qenë një vendim me kosto efektive.

Në një deklaratë zyrtare, UEFA tha që mbajtja e emrit do të shërbejë si një kujtesë se si e gjithë familja e futbollit u bashkuan për t’iu përgjigjur rrethanave të jashtëzakonshme të pandemisë Covid-19, dhe të kohërave të vështira që Evropa dhe bota , duhej të kalonte në vitin 2020. ‘

Kjo zgjedhje është në përputhje me angazhimin e UEFA-s për ta bërë UEFA Euro 2020 të qëndrueshme dhe jo për të gjeneruar sasi shtesë të mbeturinave. Një shumë e materialit të markës tashmë ishte prodhuar nga koha e shtyrjes së turneut. Një ndryshim i emrit për ngjarjen do të nënkuptojë shkatërrimin dhe riprodhimin e artikujve të tillë. ‘

LEXO EDHE:

Back to top button