Putin mbërrin në Teheran, do të ketë një takim ‘kokë më kokë’ me Erdogan

Putin mbërrin në Teheran, do të ketë një takim ‘kokë më kokë’ me Erdogan

Presidenti rus Vladimir Putin ka mbërritur në Teheran në vizitën e tij të dytë jashtë Rusisë që nga fillimi i agresionit në Ukrainë.

Atje, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, me homologët e tij nga Turqia dhe Irani ai do të zhvillojë bisedime për heqjen e bllokadës së grurit të Ukrainës, të ardhmen e Sirisë dhe shanset për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të Iranit.

Bisedimet trepalëshe të presidentit rus me Ebrahim Raisi të Iranit dhe Recep Tayyip Erdogan të Turqisë do të paraqiten nga Kremlini si një shenjë e ndikimit të vazhdueshëm të Putinit në rajon, pas vizitës së fundit në Lindjen e Mesme nga presidenti amerikan, Joe Biden, shkruan The Guardian.

Veç kësaj, të tre liderët pritet të takohen edhe me njëri-tjetrin në mënyrë dypalëshe.

Erdogan do të kërkojë një sinjal nga Putin se ai është i gatshëm të heqë bllokadën detare ruse që parandalon daljen e grurit ukrainas nga portet e Detit të Zi.

Turqia, një anëtare e NATO-s, ka një përgjegjësi të veçantë sipas Konventës së Montreux të vitit 1936 për trafikun detar që hyn në Detin e Zi.

Ajo po propozon që Rusia të lejojë anijet ukrainase të grurit të largohen nga Odesa në rrugët e përcaktuara për sa kohë të bëhen kontrolle që anijet nuk mbajnë armë.

“Çështja e dërgesës së grurit ukrainas do të diskutohet me Erdoganin… Ne jemi gati të vazhdojmë punën në këtë rrugë”, ka thënë të hënën Yuri Ushakov, këshilltar i Putinit për politikën e jashtme.

Agresioni rus mbi Ukrainë – furnizuesi kryesor në botë i grurit – ka bërë që çmimet e grurit të rriten në të gjithë botën.

E Hulusi Akar, ministri turk i mbrojtjes, ka thënë se Rusia, Ukraina, Turqia dhe OKB-ja do të nënshkruajnë një marrëveshje këtë javë për korridorin e eksportit të grurit pas bisedimeve në Stamboll.

Një qendër koordinimi do të hapet në Stamboll që do të lejojë rrugëtimin e këtyre eksporteve nëpërmjet Detit të Zi.

Bisedimet mund të prekin gjithashtu përvojën e gjatë të Iranit për anashkalimin e sanksioneve të SHBA-së dhe nëse ka hapësirë për bashkëpunim midis Moskës dhe Teheranit “për të mposhtur” masat e SHBA-së.

Vizioni afatgjatë është që të dy vendet të reduktojnë varësinë nga dollari për tregti, por në afat të shkurtër mund të ketë diskutime mbi blerjen e dronëve iranianë nga Rusia për përdorim në Ukrainë.

Për Sirinë, tre garantuesve të procesit të paqes pritet t’i bashkohet edhe ministri i jashtëm sirian, Faisal al-Miqdad.

Turqia mbështet grupet e opozitës dhe po kërcënon një ofensivë të re në Sirinë veriore, një veprim i kundërshtuar nga Teherani dhe Moska.

LEXO EDHE:

Back to top button