Qeveria miraton edhe vaksinat “Sputnik”, Zaev: Udhëzova blerjen e 100 mijë vaksinave

Maqedonia do të furnizohet me 100,000 vaksina ruse “Sputnik”. Kryeministri Zaev deklaroi se ka udhëzuar të bëhet një porosi e tillë, duke thënë se nuk po kursen asnjë variantë që ekziston si mundësi për furnizim me vaksina.

- Advertisment -

Mbrëmë vonë bashkë me ministrin FIlipçe mora informacione se kemi kapacitet bazuar në planin nga marrëveshjet e kyçura dhe avanset e paguara të bëjmë porosi plotësuese prej 100,000 nga vaksina e re e cila definitiv do ta plotësonte planin gjithpërfshirës . Dhashë udhëzime, bazuar në atë se kemi kapacitet për 100,000 vaksina plotësuese, porosia të bëhet nga Sputnik. Gjithçka që ekziston për vaksinën e bëmë. Bëmë porosi, marrëveshje dhe vendosëm kontakte. E gjithë kjo me qëllimin e vetëm që procesi I vaksinimit të mos ndërpritet dhe të vazhdojë me dinamikën e paraparë – tha Zoran Zaev, Kryeministër.

Deri mbrëmjen e djeshme, me vaksina “Pfizer” janë imunizuar mbi 1000 punonjës shëndetësor. Në mesin e tyre ka qenë edhe sekretari I Spitalit të Ohrit, vaksinimi I së cilit u dënua ashpër nga ministri I Shëndetësisë. Këtë gjë, Filipçe e cilësoi si keqpërdorim dhe shkelje e prioriteteve për vaksinim ndërkaq paralajmëroi sanksione.

Asnjë person, i cili nuk është në grupin i cili për momentin ka prioritet për vaksinim, ndërsa ai grup janë vetëm punonjësit shëndetësor të cilët punojnë në Kovid Qendrat dhe me Kovid pacientët, nuk guxon të vaksinohet. Listat e vaksinimit u dorëzuan nga ana e drejtorëve të Spitaleve. Të njëjtat nga nesër do të revidohen, ndërsa do të ketë sanksione për ata që kanë bërë keqpërdorime – njoftojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

Drejtori I Spitalit të Ohrit u deklarua se sekretari I Spitalit është vaksinuar sepse ka qenë në kontakt të vazhdueshëm me Kovid Qendrën. Ai madje shtoi se do të merr përgjegjësi nëse kjo gjë do të jetë e nevojshme. Procesi I vaksinimit të dielave nuk zbatohet, ndërsa I njejti do të vazhdojë nga ora 8.00 e mëngjesit të së hënës për të vazhduar deri të shtunën e ardhshme.

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 254 raste pozitivë me Kovid, jetë kanë ndërruar 16 persona kurse numri I të shëruarve është 151.

Vjollca Aliti

 

 

 

 

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button