Rast i mahnitshëm: Një gjyshe nga Kina përdori një granatë dore si çekiç për të goditur arra për 20 vjet

Rast i mahnitshëm: Një gjyshe nga Kina përdori një granatë dore si çekiç për të goditur arra për 20 vjet

Historia e pabesueshme e një gjysheje nga Kina bëri xhiron e botës dhe për fat të mirë askush nuk u lëndua.

Përkatësisht, Qin, i cili është 90 vjeç dhe vjen nga Hubei, një provincë në Kinën qendrore, përdori një granatë dore në vend të çekiçit për 20 vjet.

Në fermën e saj, ajo gjeti një objekt metalik të pazakontë që e përdorte për të thyer arra, pa e ditur se mbante një bombë në dorë. Edhe pse koka e granatës është dëmtuar mjaft me kalimin e kohës, fatmirësisht nuk ka pasur asnjë tragjedi.

Punëtorët pranë shtëpisë së saj e njohën atë që ajo mbante në të vërtetë në duar, kështu që Chin mësoi vetëm pak ditë më parë se çfarë lloj rreziku ishte në të gjithë këtë kohë.

“Unë e përdora granatën për të bluar piper të kuq, për të çarë arra dhe për të ngulitur thonjtë”, tregon kjo gjyshe në një video që u bë virale në internet.

 

 

 

Kur punëtorët kanë lajmëruar shërbimet kompetente, menjëherë në terren janë dërguar pjesëtarët e njësisë për çaktivizimin dhe asgjësimin e mjeteve shpërthyese.

Mediat kineze thanë se bëhej fjalë për një granatë tip 67, e dallueshme nga veshja metalike mbrojtëse në dorezën e drurit.

 

LEXO EDHE:

Back to top button