Rasti i parë i dokumentuar: Orangutani i ndotur duke shëruar një plagë me barishte

Rasti i parë i dokumentuar: Orangutani i ndotur duke shëruar një plagë me barishte

Një orangutan mashkull sumatran, Rakus, pësoi një plagë në fytyrë poshtë syrit të tij të djathtë në një përleshje me një mashkull tjetër në Qendrën Kërkimore Suak Balimbing në një zonë të mbrojtur të pyjeve tropikale në Indonezi.

Ajo që Rakus bëri pak ditë më vonë tërhoqi vëmendjen e shkencëtarëve, por edhe të adhuruesve të natyrës dhe kafshëve.

Studiuesit thonë se ata vëzhguan mashkullin duke trajtuar një plagë të hapur të fytyrës me lëngun dhe gjethet e përtypura të një bime të njohur për vetitë anti-inflamatore dhe analgjezike. Plaga u mbyll dhe u shërua brenda një muaji.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BBC News (@bbcnews)

Kjo është hera e parë që një kafshë në natyrë është parë duke shëruar një lëndim duke përdorur një bimë.

“Me sa dimë, ky është rasti i parë i dokumentuar i një kafshe të egër që shëron në mënyrë aktive një plagë me një specie bimore me veti shëruese”, tha autorja e studimit Carolyn Shupley, një biologe evolucionare në Institutin.

 

Studiuesit thonë se vetë-shërimi i plagës nga orangutanti nuk dukej të ishte një rastësi.

 

 

 

“Sjellja e tij dukej të ishte e qëllimshme.” Plagën në anën e djathtë të fytyrës e ka trajtuar në mënyrë selektive me lëng bimor dhe nuk ka trajtuar pjesë të tjera të trupit. Sjellja u përsërit disa herë dhe ai nuk aplikoi vetëm lëngun e bimës, por më vonë aplikoi edhe material më të fortë bimor derisa plaga u mbulua plotësisht”, shpjegon biologia Isabelle Laumer.

 

Orangutanët i përkasin grupit të majmunëve të mëdhenj, së bashku me shimpanzetë, gorillat dhe bonobos. Orangutanët janë më pak të lidhur ngushtë me njerëzit, por ndajnë afërsisht 97 përqind të ADN-së së tyre.

Shkencëtarët thonë se një sjellje e tillë mund të ketë origjinën nga një paraardhës i përbashkët i përbashkët nga njerëzit dhe majmunët e mëdhenj.

 

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button