Reforma për pensionet “djeg” Macron, krizë politike në Francë

Reforma për pensionet “djeg” Macron, krizë politike në Francë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, po përballet me një nga krizat më të rëndësishme në vend, pas vendimit të tij për të miratuar reformën e pensioneve, duke anashkaluar Parlamentin.

Kaosi mbizotëroi brenda dhe jashtë parlamentit të enjten, pasi nga frika e refuzimit të projektligjit nga Asambleja Kombëtare, presidenti francez vendosi të ratifikojë reformën me dekret presidencial, duke zbatuar nenin 49.3 të kushtetutës franceze që lejon miratimin e një projektligji pa votim.

Lëvizja e tij ka ndezur një furtunë të re reagimesh me opozitën që flet për “grusht shteti parlamentar” dhe njofton se do të ecë përpara me një mocion mosbesimi ndaj qeverisë, raporton abcnews.al.

Tashmë Emmanuel Macron është përballur edhe me rrezikun e rënies së qeverisë së tij, pasi ai nuk arriti të mbledhë votat e nevojshme të parlamentarëve konservatorë për të siguruar miratimin e projektligjit.

Analistët politikë, ndonëse vlerësojnë se do të jetë e vështirë të kalohet në një mocion, nuk përjashtojnë një surprizë që mund të lindë nga një aleancë heterogjene deputetësh nga të gjitha krahët politikë, nga e majta ekstreme deri tek e djathta ekstreme.

Veçanërisht shqetësues në radhët e qeverisë franceze është fakti se edhe pse liderët e partisë konservatore Les Republicains përjashtojnë një aleancë të tillë, ka disa anëtarë të partisë që nuk përjashtojnë lëvizjen “jashtë vijës”.

Për të kaluar mocionin e mosbesimit, ai duhet të votohet nga të gjithë deputetët e opozitës dhe gjysma e deputetëve të partisë Les Republicains. Gjithsesi, goditja për qeverinë dhe presidentin francez është e madhe.

Shtypi francez lëshoi ​​kritika të ashpra duke e karakterizuar vendimin e Macron si një “dobësi”, “dështim”, “hipokrizi” etj,  ndërsa në rrugë shpërthyen incidente të zemëruara dhe mobilizime masive.

“Përplasja e pensioneve zbulon një Macron të dobësuar dhe më të izoluar”, shkruan Neë York Times. “Kjo reformë do të vazhdojë të rëndojë vendin për një kohë të gjatë,” shkruan Die Zeit.

Sindikatat po bëjnë thirrje për një përshkallëzim të protestave, ndërsa lideri i së majtës, Jean-Luc Mélenchon tha se ai “mbështet dhe inkurajon qytetarët të dalin në rrugë dhe të protestojnë.”

Qeveria këmbëngul se reforma është e nevojshme për të parandaluar kolapsin e sistemit të pensioneve, por pa bindur shumicën e francezëve. Më shumë se 8 në 10 qytetarë kanë shprehur pakënaqësinë e tyre për planet e qeverisë, raporton abcnews.al.

65% thonë se duan që grevat dhe protestat të vazhdojnë. Mesazhi i dërguar nga aleanca e sindikatave kryesore të Francës është se mobilizimet do të vazhdojnë me synimin për të detyruar qeverinë të bëjë ndryshime kyçe.

Protestat e trazuara të së enjtes të kujtonin protestat e “Jelekëve të Verdhë” që shpërthyen në fund të 2018 për çmimet e larta të karburantit, duke e detyruar Macron të tërhiqej pjesërisht.

Gjithsej 310 persona u arrestuan të enjten në Francë, duke përfshirë 258 në Paris. Analistët politikë raportojnë se Macron tani do të përpiqet të ndryshojë situatën me zyrtarët e qeverisë që tashmë po përgatitin më shumë reforma miqësore sociale.

Megjithatë, vlerësohet se presidenti francez tani mund të bëjë shumë pak përmes parlamentit, për të qetësuar zemërimin e popullit.

Sipas Reuters, nuk mund të përjashtohet mundësia e largimit të kryeministres Elizabeth Bourne, e cila nuk arriti të krijojë mjedisin e duhur parlamentar për të kaluar reformën e pensioneve.

“Të shkatërrojmë atë që na shkatërron”, ishte një nga parullat që mbanin protestuesit.

/abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button