Reuters: Kosova voton në zgjedhje që mund të komplikojnë dialogun me Serbinë

Kosovarët votuan të dielën në zgjedhjet parlamentare ku pritet që Vetëvendosje pritet të fitojë, duke komplikuar më tej përpjekjet perëndimore për të zgjidhur mosmarrëveshjen për dekada me Serbinë.

Sondazhet e opinionit sugjerojnë se Vetëvendosje do të fitojë 45% deri 55% të votave. Ndërsa kjo do të ishte gati dyfishi i rezultatit të saj në një zgjedhje të 2019, partia mund të ketë ende nevojë për një partner për të qeverisur.

Udhëheqësi i Vetëvendosjes Albin Kurti, i cili shërbeu si kryeministër për pesë muaj vitin e kaluar, ka fituar mbështetjen në premtimet për të luftuar korrupsionin e përhapur dhe në një qëndrim se nuk duhet të ketë kompromis në një dialog me Serbinë, e cila humbi kontrollin mbi Kosovën në 1999 pas NATO-s bombardoi forcat e saj.

“Kosova si një shtet i pavarur, këtë të diel, po u kthehet njerëzve të saj si burim i sovranitetit,” u tha Kurti gazetarëve pasi votoi. “Ne duhet të votojmë me dashuri për vendin.”

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tha se pjesëmarrja deri në ora 11 ishte 8.3%, një përqindje më e ulët se në zgjedhjet e fundit në 2019, kryesisht për shkak të temperaturave të ulëta.

Nëse Vetëvendosje nuk siguron një shumicë prej 61 vendesh mund të duhet të bashkojë forcat ose me Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK) tani në pushtet, ose Partinë Demokratike të Kosovës (PDK) të opozitës ose Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) .

“Ka shumë sfida përpara nesh, ne kemi çështjen me Serbinë, situatën pandemike dhe forcimin e shtetit,” tha Ramush Haradinaj, kreu i AAK-së pas votimit.

Serbia, e mbështetur nga Rusia, nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, duke përmendur nevojën për të mbrojtur të drejtat e pakicës së saj Serbe. Negociatorët nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara nuk kanë arritur të sigurojnë një kompromis për të lejuar që Kosova të bashkohet me organet ndërkombëtare si Kombet e Bashkuara dhe NATO.

Me një të tretën e forcës së saj të punës të papunë dhe një prodhim të brendshëm bruto për frymë prej 4,300 dollarë, Kosova mbetet vendi më i varfër në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

“Njerëzit duan punë, ne duam të heqim qafe korrupsionin,” tha Luljeta Emini pasi votoi në Prishtinë.

Vendvotimet janë mbyllur në orën 19:00 dhe rezultatet e para zyrtare priten disa orë më vonë, transmeton Reuters.

LEXO EDHE:

Back to top button