Rodri: Çdo finale është e veçantë për një arsye dhe sigurisht kur e fiton

Mesfushori spanjoll Rodri do të kërkojë që të fitojë trofeun e tij të 12-të të rëndësishëm në karrierë kur kampionët e Man. Sitit do të përballen me rivalët e Mançester Junajtedit në finalen e FA Kupës të shtunën në “Uembli”.

Siti mund të bëhet skuadra e parë në histori që fiton dopietën vendëse në dy sezone radhazi, pasi shkroi historinë duke fituar titullin e katërt radhazi të Premier Ligës.

Rodri, bërthama e mesfushës së skuadrës së Pep Guardiolës pret një sfidë të vështirë në një përsëritje të finales së sezonit të kaluar, kur dy golat e Ilkai Gyndoanit siguruan një fitore 2-1, që i hapi rrugën tripletës historike të “qytetarëve”, siguruar një javë më vonë, kur ai shënoi golin e fitores në triumfin në Ligwn e Kampionwve kundër Interit në Stamboll. Golin e vetëm të ndeshjes e shënoi pikërisht ish-ylli i Atletikos së Madridit.

Momente të tilla ikonike mbahen mend përgjithmonë, por 27-vjeçari thotë se i gjithë ekipi do të duhet të jetë në maksimum për të paktën 90 minuta në 25 maj.

“Çdo finale është e veçantë për një arsye dhe sigurisht kur e fiton, është e veçantë në mënyrën e vetë. Sezonin e kaluar, Gyndo që shënoi atë gol të shpejt dhe ishte një mënyrë e mirë për të nisur një finale. Por ne e dimë se sa e vështirë ishte, përfundoi 2-1 dhe ishte shumë e ngushtë. Çdo finale është e veçantë dhe për mua ishte goli i Ligës së Kampioneve. Ne fokusohemi në mentalitetin e klubit, sepse do të na duhen të gjithë djemtë dhe ata treguan se janë gati për çdo sfidë. Motivimi është edhe më i lartë kur flasim për një finale,” tha ai për faqen e klubit.

LEXO EDHE:

Back to top button