Roxherer Federer, “largohet” nga “TOP 10”-it

Tenisti zviceran, Rozher Federer, nuk është në mesin e 10 tenistëve më të mirë në botë, në renditjen e fundit të ATP-së. Tenisti zviceran aktualisht është në vendin e 11-të, pasi që zhvilloi vetëm 19 ndeshje në dy vitet e fundit.

- Advertisements -

Ndryshe Federer është rekordmen sipas javëve të kaluara në TOP 10-in me 967, ndërsa pas tij është spanjolli Rafael Nadall me 837 dhe Xhimi Konors me 817 javë.

Ndërkohë tenisti serb, Novak Gjokoviç nisi javën e 343 në vendin e parë të listës “ATP”, pas se cilës bëhet një rekordmen absolut në historikun e tenisit, në konkurencën e meshkujve. Tenisti serb, tani ka 11.430 pikë, ose 1.800 pikë më shumë Danil Mevdedevi, në vendin e dytë.

LEXO EDHE:

Back to top button