Rrëshqitja e dheut shkakton 14 të vdekur gjatë një funerali në Kamerun

Rrëshqitja e dheut shkakton 14 të vdekur gjatë një funerali në Kamerun

Të paktën 14 njerëz vdiqën në kryeqytetin e Kamerunit Yaounde për shkak të një rrëshqitjeje dheu gjatë një funerali, tha sot guvernatori rajonal Naseri Paul Bea.

Disa dhjetëra njerëz morën pjesë në funeralin në një fushë futbolli, në këmbët e një argjinature prej 20 metrash të lartë dheu që u shemb sipër tyre, thanë dëshmitarët për agjencinë britanike të lajmeve.

Yaounde është një nga qytetet më të lagështa në Afrikë, dhe kasollet ku jetojnë banorët janë ndërtuar mbi kodra të shumta të pjerrëta.

Shirat e dendur kanë shkaktuar disa përmbytje shkatërruese në të gjithë vendin këtë vit, duke dobësuar infrastrukturën dhe duke zhvendosur disa mijëra njerëz, shtoi Reuters./euronews.al/

LEXO EDHE:

Back to top button