Rreth 40 të vdekur nga sulmet amerikane në Siri dhe Irak, mes tyre edhe civilë

Rreth 40 të vdekur nga sulmet amerikane në Siri dhe Irak, mes tyre edhe civilë

Të paktën 23 luftëtarë pro-iranianë u vranë në sulmet ajrore të SHBA-së në Sirinë lindore, sipas një raporti të ri nga Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut.

Sipas drejtorit të kësaj organizate joqeveritare, Rami Abdel Rahman, dhjetë luftëtarë pro-iranianë janë vrarë në provincën Deir Ezzor dhe 13 në provincën al-Mayadeen.

Sulmet e SHBA-së në Irakun perëndimor të premten kundër grupeve të armatosura pro-iraniane shkaktuan 16 viktima përfshirë civilë, sipas një raporti zyrtar sot nga zëdhënësi i qeverisë Bassem al-Awadi.

Me këto goditje, “siguria e Irakut dhe e rajonit janë në buzë të humnerës”, thuhet në deklaratën e qeverisë.

Që kur shpërtheu lufta midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza në tetor, forcat e armatosura amerikane kanë sulmuar të paktën 100 herë Irakun dhe Sirinë, me dronë dhe raketa.

LEXO EDHE:

Back to top button