Sekreti i bukës më të mirë të bërë në shtëpi fshihet në një përbërës

Sekreti i bukës më të mirë të bërë në shtëpi fshihet në një përbërës

Nëse nuk jeni të kënaqur me shijen e bukës që keni përgatitur, provoni këtë recetë dhe do të kënaqeni.

Sekreti i shijes së saj ideale është në një përbërës – soda e bukës. Pra, do t’ju duhen: 1 lugë çaji sodë buke, 500 gramë miell, një lugë çaji kripë, 350 mililitra qumësht dhe dy lugë gjelle lëng limoni.

Përgatitja

Ngroheni furrën në 200 gradë Celsius. Përzieni qumështin dhe lëngun e limonit dhe lëreni të qëndrojë për rreth pesë minuta.

Përzieni miellin, kripën dhe sodën e bukës dhe shtoni gradualisht përzierjen e qumështit dhe lëngun e limonit. Qëllimi është të bëni një top ngjitës brumi.

Gatuani një brumë të lëmuar. Nëse është e nevojshme, mund të shtoni më shumë miell. E vendosim në një enë pjekjeje dhe e pjekim për rreth gjysmë ore, d.m.th. derisa të marrë ngjyrë kafe të artë.

LEXO EDHE:

Back to top button