Sekreti pse femrat koreane nuk shtojnë peshë?

Sekreti pse femrat koreane nuk shtojnë peshë?

Teksa shikojmë filma koreanë, video muzikore dhe shfaqje televizive, vërejmë njerëz që janë jashtëzakonisht në formë dhe të shëndetshëm. Edhe kur ecni në rrugët e Koresë së Jugut, vështirë se do të shihni njerëz mbipeshë. Pavarësisht nëse është një adoleshent i ri, një burrë/grua në moshë të mesme ose një gjysh mbi 60 ose 70 vjeç, të gjithë duket se janë në formë të shkëlqyer.

Femrat koreane veçanërisht kanë një figurë spektakolare në formë që i bën të gjithë në botë kurioz dhe të mahnitur.

Meqenëse ekziston një komb i tërë femrash që arrijnë të mbajnë peshën e tyre në një nivel të duhur, ndoshta është e dobishme të mësoni gjithçka që mundeni prej tyre. Ekspertët shqyrtuan disa faktorë që ndikojnë në faktin se pse gratë koreano-jugore kanë shumë më pak gjasa të shtojnë peshë.

Këtu është një udhëzues se çfarë hanë, bëjnë dhe shmangin gratë koreane për të mos shtuar kurrë peshë.

Ata i përmbahen një diete të ekuilibruar mirë.

Ndryshe nga shumë plane diete, të cilat kërkojnë ndërprerjen e disa ushqimeve, dieta koreane ka të bëjë me ekuilibrin. Nuk ka asgjë që gratë koreane nuk hanë. Nga proteinat, karbohidratet te yndyrat, një dietë e shëndetshme koreane përbëhet nga gjithçka, por në një formë të ekuilibruar. Përveç kësaj, koreanët janë gjithashtu mjaft të veçantë për madhësinë e porcioneve. Ata shmangin ngrënien e tepërt dhe gjithashtu përfshijnë aktivitetin fizik në rutinën e tyre të përditshme.

Perimet janë produkti kryesor

Nëse ndonjëherë shijoni kuzhinën tradicionale koreane, gjëja e parë që do të vini re është shumëllojshmëria e gjerë e perimeve në tryezë. Koreanët i duan perimet e tyre, e cila është një nga arsyet kryesore për trupin e tyre të dobët dhe të shëndetshëm. Meqenëse shumica e perimeve janë fibroze, të shëndetshme dhe me pak kalori, ato janë jashtëzakonisht të dobishme në humbjen e peshës. Fibrat në perime ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur duke mbajtur larg ushqimet e tjera me kalori.

Nuk ka vakt pa ushqime të fermentuara (kimchi është një element kryesor).

Sa për gratë koreane, të gjitha vaktet e tyre shoqërohen me një pjatë anësore, e cila zakonisht është një sërë ushqimesh të fermentuara. Ushqime të tilla janë të shkëlqyera për zorrët dhe përmirësojnë shëndetin e tretjes. Ai jo vetëm që ndihmon në forcimin e sistemit imunitar, por gjithashtu ndihmon në humbjen e peshës.

Preferohet ushqimi i bërë në shtëpi sesa ushqimi i shpejtë.

Një nga arsyet kryesore për figurën e bukur dhe trupin e bukur të femrave koreane është zgjedhja e ushqimit. Nuk ka asgjë më të mirë se ushqimi i bërë në shtëpi kur dëshironi të humbni disa kilogramë. Ngrënia e ushqimeve të përpunuara, të dëmshme, veçanërisht ushqimet e shpejta, jo vetëm që mund të rrisë peshën tuaj, por gjithashtu mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kronike. Kur bëhet fjalë për gratë koreane, ato preferojnë të darkojnë në shtëpi në vend që të dalin jashtë. Të vetëdijshëm se çfarë ushqimi është i mirë për trupin e tyre, ata gjithmonë zgjedhin ushqim të shëndetshëm.

Ata ushqehen me fruta nga deti.

Ushqimi i detit është një nga zgjedhjet kryesore në Korenë e Jugut. Përveç peshkut të yndyrshëm, i cili është i shkëlqyeshëm për shëndetin tuaj, alga deti është një ushqim i zakonshëm korean, i cili e përfshin atë në çdo gjë, nga një pjatë e thjeshtë deri te supa. Të pasura me vitamina dhe minerale, algat e detit janë gjithashtu të pasura me fibra, të cilat janë të shkëlqyera për tretjen dhe ju mbajnë të ndiheni të ngopur për më gjatë.

Ushqimet e detit kanë shumë efekte të shëndetshme tek njerëzit, kështu që një dietë e bazuar në të sigurisht që do të jetë e mirë. Fatkeqësisht, ushqimet e detit janë përgjithësisht tepër të shtrenjta nëse nuk jetoni pranë bregdetit, kështu që kjo dietë nuk është ekonomikisht e realizueshme për të gjithë.

Shumë ecin duke u fokusuar në një mënyrë jetese aktive.

Shumica e koreanëve u pëlqen të ecin. Ata preferojnë të përdorin këmbët e tyre në vend të transportit publik për të arritur në destinacionin e tyre. Të udhëheqësh një mënyrë jetese aktive është ajo që i mban shumicën e grave koreane të shëndetshme dhe e mban nën kontroll peshën e tyre. Siç e dini, aktiviteti fizik është jashtëzakonisht i rëndësishëm, veçanërisht kur bëhet fjalë për peshën trupore dhe gjithashtu për shëndetin e përgjithshëm.

Një nga arsyet pse femrat koreane nuk shtojnë peshë është çaji.

Çaji është një nga pijet më të shëndetshme në botë dhe sigurisht shumë më i shëndetshëm se uji tonik, i cili është jashtëzakonisht i popullarizuar në botën perëndimore. Ndoshta ne të gjithë duhet të jemi më shumë si Cristiano Ronaldo dhe të pimë agua në vend të koksit.

LEXO EDHE:

Back to top button