SHBA, demokratët kërkojnë dënim për Trumpin

Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA kërkojnë me këmbëngulje dënimin e ish Presidentit Donald Trump për trazirat e 6 janarit. Udhëheqësit demokratë të impiçmentit, që kanë rolin e prokurorit përfunduan argumentimin ndaj Trumpit, duke thënë se retorika e tij e rreme për zgjedhjet presidenciale shkaktoi dhunën në Kongres. Sipas tyre, është e domosdoshme që Trump të dënohet në mënyrë që rasti të mos përsëritet në të ardhmen.

- Advertisment -

Iu tha “Luftoni si në Ferr, në të kundërt nuk do të keni shtet”. Iu tha “Kur e gjeni dikë duke ju mashtruar, keni leje të veproni me rregulla tjera”. Mesazhi i tij ishte i qartë si kristali dhe u kuptua menjëherë, instinktivisht nga impatizantët e tij. Nuk duhet të hamendemi se si reaguan, pasi mund të shohim se çfarë bënë. E patë dhunën. Është shumë e thjeshtë. Ai tha, ata e bënë!  -deklaroi Xho Neguse, demokrat.

Ishte tradhtia më e madhe ndaj betimit presidencial në historinë e Amerikës – u shpreh Xhami Raskin, demokrat.

Disa njerëz thonë se Presidenti Trump bëri gabim. Por e dimë se Presidenti Trump nuk gaboi. Kur unë ose ju gabojmë dhe diçka shumë e keqe ndodhë, ne pendohemi dhe marrim përgjegjësi. Presidenti Trump nuk e bëri asnjërën – u shpreh Ted Lu, Demokrat.

Demokratët shpalosën të tjera video në të cilat shihej se si protestuesit planifikonin ta vrisnin ish-nënpresidentin Mike Pence dhe kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi dhe t’i vendosnin ligjvënësit në një bodrum, ku do t’iu lëshonin gaz. Avokatët e Trumpit do të kenë 16 orë kohë për të paraqitur mbrojtjen e tyre dhe votimi në Senat, për fajësimin ose jo të Trumpit, mund të zhvillohet më 13 shkurt.

Anesa Salihu

LEXO EDHE:

Back to top button