​Shenjat që tregojnë se po pini shumë ujë gjatë ditës

​Shenjat që tregojnë se po pini shumë ujë gjatë ditës

Shumica prej nesh mund të përfshijnë pirjen e më shumë ujit në programin tonë ditor, por hulumtimet kanë treguar se edhe kjo mund të jetë e tepruar.

Pirja e tepërt e ujit në përgjithësi nuk rezulton në asgjë më serioze sesa të shkosh më shpesh në tualet, por në rrethana të caktuara mund të shkaktojë kushte serioze dhe madje edhe vdekje, thotë urologu Austin DeRosa.

Hiponatremia, e quajtur ndonjëherë “helmim me ujë”, shkakton nivele anormale të ulëta të natriumit dhe elektroliteve të tjera në gjakun tuaj, të cilat më pas mund të çojnë në probleme serioze shëndetësore si konvulsione, koma dhe, në raste të rralla, mund të jenë fatale.

“Ideja se duhet të pini vetëm ujë dhe se nuk mund të pini shumë është një nga mitet më të zakonshme shëndetësore që dëgjoj nga pacientët e mi,” thotë Jennifer Koodle, një mjeke e familjes dhe profesoreshë e asociuar në Shkollën e Mjekësisë Osteopatike Rowan. në Nju Xhersi.

Ajo beson se ky është një mit shumë i rrezikshëm sepse absolutisht mund të pini shumë ujë dhe mund të ketë pasoja të rënda.

Shtimi i vazhdueshëm i ujit në trupin tuaj mund të rezultojë në nivele të ulëta të natriumit në gjakun tuaj, gjë që, sipas klinikës Mayo, mund të shkaktojë fryrjen e qelizave të trupit tuaj.

Kjo mund të bëhet shumë e rrezikshme kur truri fillon të fryhet, sipas Tamara Hugh-Butler nga Universiteti Oakland në Rochester.

“Truri juaj mund të fryhet vetëm rreth tetë deri në 10 për qind para se të arrijë në kafkë dhe të shtyjë jashtë trungun tuaj të trurit”, thotë doktori.

Keni një dhimbje koke pulsuese gjatë ditës

Dhimbjet e kokës mund të jenë shenjë e mbihidrimit ose dehidrimit. Kur pini shumë ujë, përqendrimi i kripës në gjak zvogëlohet, gjë që bën që qelizat në organet e trupit tuaj të fryhen.

Përsëri, mund të ndikojë në tru. Kur përqendrimi i kripës është i ulët, qelizat rriten. Mendoni për këtë në këtë mënyrë: kur pini shumë ujë, truri juaj në fakt rritet dhe shtyp kafkën tuaj. Ky presion shtesë mund të shkaktojë një dhimbje koke pulsuese dhe probleme më serioze shëndetësore, të tilla si dëmtimi i trurit dhe problemet e frymëmarrjes.

Ju humbni dëshirën për të urinuar

Kontrolli i urinës është një aftësi e mësuar. Megjithatë, nëse vazhdimisht e mbi-mbushni fshikëzën tuaj nga pirja e tepërt ose mbajtja e urinës për një kohë të gjatë, ju mund ta “humbasë” aftësinë, thotë DeRosa.

Për shkak të kësaj, mund të jetë e vështirë për ju të ndjeni kur keni nevojë të urinoni, ose mund të ndiheni sikur duhet të shkoni edhe kur nuk e bëni këtë.

Ju pini ujë edhe kur nuk keni etje

Mënyra më e mirë për të ditur nëse vërtet keni nevojë për më shumë ujë është të jeni të vetëdijshëm për etjen tuaj.

Etja është monitori individual i çdo trupi që e bën të ditur nëse ka nevojë për më shumë lëngje për të mbijetuar.

Është e rëndësishme të mësoni t’i kushtoni më shumë vëmendje sinjaleve të trupit tuaj – duke përfshirë urinë, lodhjen dhe etjen.

Urina juaj duket si ujë

Nëse pini një sasi të shëndetshme uji, ngjyra e urinës suaj duhet të jetë e verdhë e pastër. Urina pa ngjyrë është një shenjë e qartë se po pini shumë ujë.

Jeni të vjella ose keni diarre

Simptomat e mbihidrimit janë shumë të ngjashme me ato të dehidrimit, shpjegon doktor Hugh-Butler. Kur pini shumë ujë, veshkat ju vijnë do pika ku lëngu i tepërt nuk mund të eliminohet, gjë që çon në akumulimin e ujit në trup.

Kjo mund të shkaktojë një sërë simptomash të pakëndshme, shpesh duke përfshirë nauze, të vjella dhe diarre.

Ënjtje ose njollë e duarve, buzëve dhe këmbëve

Në shumë raste të hiponatremisë, njerëzit do të përjetojnë ënjtje ose njollë të dukshme në duar, buzë dhe këmbë. Kur të gjitha qelizat në trupin tuaj fryhen, lëkura juaj gjithashtu do të fillojë të fryhet dukshëm. Edhe në raste më pak të rënda, pirja e ujit mund t’ju bëjë të dukeni të fryrë.

Njerëzit që pinë shumë ujë mund të shtojnë peshë papritmas për shkak të ënjtjes dhe ujit të tepërt në qarkullimin e gjakut. Nëse pini më shumë se 10 gota ujë çdo ditë dhe vëreni ënjtje ose njollë në duar, buzë dhe këmbë, merrni parasysh reduktimin e konsumit të ujit dhe shikoni nëse simptomat largohen.

Muskujt tuaj janë të dobët

Nivelet e ulëta të elektroliteve mund të shkaktojnë një sërë simptomash të pakëndshme, duke përfshirë spazma muskulore dhe ngërçe.

Mund të parandaloni problemet e muskujve duke zëvendësuar disa gota ujë në ditë me ujë kokosi, i cili është plot elektrolite dhe është 100 për qind natyral, ose me një pije me elektrolite.

Ndiheni të lodhur ose të rraskapitur

Kur pini shumë ujë, veshkat tuaja duhet të punojnë edhe më shumë, duke krijuar një përgjigje stresi në hormonet tuaja që e lë trupin tuaj të stresuar dhe të lodhur.

Nëse jeni duke pirë vazhdimisht ujë dhe e keni të vështirë të ngriheni nga shtrati, kjo mund të jetë për shkak se ju keni shtuar stres të panevojshëm në veshkat tuaja.

LEXO EDHE:

Back to top button