Shkëmbimi i energensëve me Serbinë, ja si mund të ndahet energjia elektrike

Shkëmbimi i energensëve me Serbinë, ja si mund të ndahet energjia elektrike

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, sonte në emisionin “360 Gradë” në Alsat, tha se në negociatat për shkëmbimin e energjisë me Serbinë, energjia elektrike që do të prodhohej në TETO do të ndahej në mënyrë të barabartë, ose në favor të Maqedonisë së Veriut, shkruan Alsat

“Oferta e fundit është ose 50:50, ose 60:40 për Maqedoninë e Veriut”, tha Bekteshi.
Bëhet fjalë për një proces në të cilin Serbia do t’i dërgonte gaz TETO-s, aty do të prodhohet energji termike dhe energji elektrike, dhe Maqedonia do t’i kthejë Serbisë energji elektrike./Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button